A wszystko dlatego, że specjalistą bhp można zostać tylko po ukończeniu studiów w takim kierunku. Młodzi inżynierowie mogą rekrutować na bezpieczeństwo i higienę pracy. W trakcie studiów będą mieli okazję pracować ze specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym do pomiaru np. poziomu natężenia hałasu, drgań mechanicznych lub pyłów w powietrzu.
– Układając program studiów, staraliśmy się, aby był on uniwersalny. Tak, żeby każdy z absolwentów studiów pierwszego stopnia mógł uzupełnić swoją wiedzę w ramach tych studiów. Otwieramy się na różne branże, na absolwentów po różnych kierunkach, ponieważ te studia mają stanowić uzupełnienie ich kompetencji i rozszerzyć ich możliwości rozwoju w zakresie pracy w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy – mówi dr inż. Paweł Strzałkowski, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.
Co ważne, ukończenie tego kierunku daje bardzo wiele możliwości. Można pracować na przykład w laboratoriach pomiaru czynników środowiska pracy.
– Możliwa jest praca we wszystkich możliwych branżach – w instytucjach państwowych, prywatnych lub w spółkach. Jest w tej chwili na rynku pracy duży popyt na absolwentów. Poszukiwani są specjaliści BHP, a po ukończeniu studiów na tym kierunku po pewnym czasie taki absolwent może otworzyć własną działalność gospodarczą – wyjaśnia dr inż. Żaklina Konopacka, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.
Każde przedsiębiorstwo musi funkcjonować według określonych warunków pracy, a więc każde potrzebuje specjalisty od bhp – niezależnie od branży. Wśród przedmiotów na nowym kierunku studenci dowiedzą się m.in. o ryzyku zawodowym, wypadkach i chorobach zawodowych, ale także o tym, w jaki sposób przeprowadzać szkolenia bhp.
– Nasz program wyróżnia się tym, że wprowadziliśmy zajęcia doskonale uzupełniające podstawowy zakres zajęć, gdzie studenci będą wykorzystywali nowoczesne technologie, m. in. wirtualną rzeczywistość do monitorowania środowiska pracy. Zdobyta wiedza w ramach tych studiów pozwoli młodym inżynierom zdobyć dodatkowe kwalifikacje – podkreśla dr inż. Paweł Strzałkowski, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.
Na razie kierunek bezpieczeństwo i higiena pracy uruchamiany jest dla studentów, którzy skończyli studia inżynierskie, ale w przyszłości – najprawdopodobniej od października – ten kierunek będzie dostępny także dla studentów po licencjacie z dodatkowym semestrem wyrównującym różnice programowe. Obecna rekrutacja trwa do 18 lutego.