— Mam stypendium drugi rok z rzędu i musiałam pracować ciężko, ale był też czas na moje treningi i zainteresowania. Cieszę się, że mam stypendium — mówi Antonina Starmach, tegoroczna stypendystka.
— Warto było? — pyta reporterka.
— Warto było — odpowiada stypendystka.
Wielu rodziców, którzy uczestniczyli w gali stypendialnej, nie kryło wzruszenia.
— Za każdym razem mam łzy w oczach, bo wiem ile syna, kosztuje to wysiłku. Nas też, ale jakoś tak się już przyzwyczaiłam — dodaje Aleksandra Sankowska, dumna mama Bartosza, który stypendium otrzymuje od kilku lat.
Dumna z uczniów jest również dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Długołęce Grażyna Pilarska.
— Staramy się naszych uczniów raz, że motywować do nauki, a dwa, pokazywać im to, że nauka to nie musi być tylko przykrym i koniecznym obowiązkiem, ale może być fantastyczną przygodą, że podczas nauki w szkole można zdobywać wiedzę, można poznawać świat, można się świetnie rozwijać, a na końcu zdarzy się po prostu piękny sukces w postaci Stypendium Wójta Gminy Długołęka — wyjaśnia Grażyna Pilarska, dyrektor liceum ogólnokształcącego w Długołęce.
— Dokładnie to było 102 uczniów, jeżeli chodzi o szkołę podstawową. Mamy akurat dużo uzdolnionych dzieci. Wspomniałem również w trakcie tej uroczystości, że jest jeszcze wielu uczniów, którzy się tutaj nie pojawili. Ponieważ prowadzimy dosyć dużo zajęć pozalekcyjnych, to tutaj ta średnia naprawdę musi być bardzo wysoka, bo to nie wystarczy być uczniem z wyróżnionym świadectwem, aby to stypendium wójta otrzymać, tylko trzeba mieć średnią 5,5 w klasach IV, V, VI, a 5,2 w klasach VII i VIII. To jest naprawdę bardzo duże osiągnięcie, jeśli chodzi o uczniów — dodaje Wojciech Ciemierzewski, dyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego w Długołęce.
— Bardzo się cieszymy, że stypendia cieszą się taką popularnością w naszej gminie. Zanotowaliśmy wzrost o ponad 120 stypendiów, co jest bardzo dużym wzrostem, bo są to liczby z 240 około do 370 stypendiów przyznanych w tym roku. Stypendia przyznajemy w trzech tak jakby, dziecinach. Są to naukowe, są za osiągnięcia artystyczne oraz stypendia za udział bądź bycie laureatem w olimpiadach lub konkursach na tym najwyższym poziomie, tzn. krajowym — podkreśla Artur Sajnóg, dyrektor zespołu obsługi ekonomiczno-administracyjnej jednostek oświatowych w Długołęce.
Wójt gminy Długołęka uważa, że wspieranie tak zdolnej młodzieży to jego obowiązek.
— Uczniowie są zdolni, to jest po pierwsze. Drugie, to bardzo przyjemna uroczystość, a po trzecie to też pokazanie, że ciężka praca nas wszystkich idzie w dobrym kierunku, żeby edukacja w gminie Długołęka się rozwijała w dobrym kierunku i na dobrym poziomie a wręcz powiem na bardzo dobrym poziomie. To też pokazuje, że z roku na rok jest coraz więcej stypendystów. To też dla nas sygnał, żeby zwiększać w budżecie gminy na kolejne lata większą ilość pieniędzy dla naszych stypendystów — mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
— Na finansowanie tego przedsięwzięcia, co roku mamy zapewnione środki w uchwale budżetowej. W tym roku jest to ponad 357 tysięcy złotych, natomiast ze względu na bardzo dużą ilość stypendiów w przyszłym roku prawdopodobnie będziemy musieli dokonać zwiększenia w planie finansowym — dodaje Artur Sajnóg, dyrektor zespołu obsługi ekonomiczno-administracyjnej jednostek oświatowych w Długołęce.
— Bardzo mocno postawiliśmy na edukację w naszej gminie. Nie tak dawno skończyliśmy rozbudowę szkoły w Brzeziej Łące. W tej chwili jesteśmy już bardzo zaawansowani w rozbudowie szkoły w Wilczycach. Sala gimnastyczna na której się znajdujemy, była budowana od podstaw ponieważ szkielet poprzedniej trzeba było rozebrać, a dzisiaj znajdujemy się w nowej, pięknej hali. To również daje tej naszej młodzieży możliwość rozwoju. Edukacja i jeszcze raz, edukacja, bo jak dobrze wyedukujemy naszą młodzież, to nam się później „na starość”, będzie lepiej żyło — podkreśla wójt gminy Długołęka Wojciech Błoński.