Survival w historycznej Przepompowni

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sztuka współczesna zawitała do niedostępnego do tej pory miejsca, czyli Przepompowni w Porcie Miejskim. We Wrocławiu rozpoczął się 18. Przegląd Sztuki Survival.

Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Wasteland". Nawiązuje do stuletniego tekstu T. S. Eliota, który mówi o jałowości. Wspomniana jałowość ma swoje odzwierciedlenie w wystawie. Oprócz sceny malarskiej, przygotowano także scenę dźwiękową oraz – po raz pierwszy – scenę wideo. Przygotowane prace mogą zaskoczyć. Co ciekawe, jedna z nich opiera się na przykład na zmyśle węchu.

– Eliot pisał tekst tuż po I wojnie światowej, w momencie olbrzymiego kryzysu politycznego, gospodarczego, ale też kulturowego i tożsamościowego. My staramy się właśnie dzisiaj, będąc na przedprożu różnych licznych kryzysów, których wyczekujemy, stawiać pytania o to, jak kultura wobec kryzysu może, powinna czy musi funkcjonować – mówi Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka 18. Przeglądu Sztuki SURVIVAL.

Miejsce Survivalu również jest wyjątkowe. Wystawa mieści się w Przepompowni Portu Miejskiego MPWiK przy ulicy Kleczkowskiej 52. Obiekt z 1902 roku do tej pory nie był dostępny dla szerszej publiczności, jednak teraz wrocławianie będą mogli zobaczyć jego wnętrze, a w nim prace artystów.

Moim marzeniem było to, żeby Survival znalazł się w tych pięknych przestrzeniach, czyli w Przepompowni Portu Miejskiego MPWiK. To będzie niezwykła podróż. Zabierzemy wrocławian do miejsc przesiąkniętych historią i niedostępnych przez ostatnie sto lat – zaznacza Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Przegląd Sztuki Survival pierwotnie miał się odbyć w czerwcu, jednak z powodu epidemii został przeniesiony. Od czwartku 10 września mieszkańcy mogą cieszyć oko niezwykłymi zakątkami Przepompowni ścieków oraz pracami artystów. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Art Transparent, którą wspiera również Gmina Wrocław.

Organizacja pozarządowa, jeśli da się jej szasnę, a w tym wypadku tą szansą jest współpraca z MPWiK, daje efekt taki, który tutaj widzimy. Jestem pewien tego, że przez najbliższych kilka dni mieszkańcy będą mieli niesamowite wrażenia pod kątem kontaktu ze sztuką współczesną. Bardzo często to będzie pierwszy kontakt, ale myślę, że to zostaje w głowach i dzięki temu może być kolejny, kolejny i kolejny – dodaje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Wystawa Główna jest niebiletowana i dostępna dla wszystkich, jednak obowiązuje limit oglądających. W hali Przepompowni znajdować może się maksymalnie 250 osób. Wszyscy odwiedzający będą mogli oddać swój głos na najlepszą pracę 18. Przeglądu Sztuki. Nagrodę Publiczności zostanie przyznana dzięki MPWiK, które jest partnerem strategicznym wydarzenia.

– My na co dzień zajmujemy się produkcją wody i utylizacją ścieków. Natomiast jesteśmy firmą wrażliwą społecznie. Bardzo się cieszę, że udało Nam się pozystać jako partnera Fundację Art Transparent i że tu, w tych pięknych przestrzeniach będziemy mogli prezentować sztukę. Zależy Nam na tym, żeby wrocławianie mogli zobaczyć pracę artystów, a tło, jakże piękne mam nadzieję, będą stanowiły mury Portu Północnego – dodaje Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wystawa Survival oraz Przepompownia w Porcie Miejskim będą dostępne dla oglądających do niedzieli 13 września. 18. Przegląd Sztuki Survival to być może jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć ponadstuletnią halę z kawałkiem historii.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy