Świąteczne dekoracje w nowej odsłonie. Co z imprezą sylwestrową?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Spacerując po Wrocławiu, można już zauważyć świąteczne dekoracje. W tym roku tematyką przewodnią będzie podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa, a więc nie zabraknie świątecznych pająków i słomianych gwiazd. W pierwszej kolejności dekoracje pojawiły się na wrocławskim Rynku, gdzie zagościł Jarmark Bożonarodzeniowy, a pozostałe rozświetlą wrocławskie ulice wraz z początkiem grudnia.

Tak naprawdę mamy 3 tygodnie na zamontowanie kilkuset dekoracji, złożonych z kilkudziesięciu tysięcy kolorowych światełek na bardzo dużym obszarze miasta. Nie jest to tylko Rynek, nie jest to tylko starówka i ścisłe centrum miasta, ale takie dekoracje pojawiają się również na ryneczku Psiego Pola lub na przykład na osiedlu Nowe Żerniki, gdzie w tym roku zaprezentujemy zupełnie nową choinkę – mówi Ewa Mazur, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Ozdoby pojawiły się już także wzdłuż ul. Oławskiej, Świdnickiej oraz na pl. Solnym. W tym roku zobaczymy także choinkę na pl. Nowy Targ, świetlny tunel na ul. Oławskiej oraz świąteczną iluminacje na Ostrowie Tumskim, która zaprezentuje się w nowej odsłonie.

Pozostałe dekoracje pojawią się między innymi na Ostrowie Tumskim. Czeka na nas także montaż choinki na placu Grunwaldzkim oraz na Psim Polu. Na placu Grunwaldzkim i na Psim Polu będzie żywy świerk. Będziemy wykonywać tam prace pod koniec listopada, na początku grudnia – mówi Ewa Mazur.

Koncepcja dekoracji świątecznych jest opracowywana raz na trzy sezony, dlatego tegoroczne ozdoby ujrzą światło dzienne po raz pierwszy. 

Będą to dekoracje w kształcie gwiazd, śnieżynek i tytułowej podłaźniczki, wiszących pająków oraz klejonych kul z opłatków. Kolorystyka to kolor biały ciepły, zimny, pomarańczowy, bursztynowy, żółty oraz niebieski. Będziemy również mogli dostrzec w tych dekoracjach motyw pawiego oka – opisuje Ewa Mazur, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest oczywiście choinka, która zdobi plac Gołębi w Rynku. W tym roku zostanie rozświetlona wcześniej niż zwykle – 3 grudnia. Jednak jeżeli chodzi o sylwestrową imprezę, to ze względu na pandemię wydarzenie to po raz kolejny się nie odbędzie.

Niestety w tym roku nie spotkamy się na miejskim sylwestrze w Rynku, tak jak wrocławianie i wrocławianki mają w zwyczaju. Nie pozwala nam na to kolejna fala pandemii i rosnąca liczba zakażeń. Bardzo liczyliśmy na to, że uda nam się spędzić ten wyjątkowy dzień na wrocławskim Rynku, jednak rezygnujemy w tym roku ze wspólnego świętowania na Rynku i zachęcamy mieszkańców do tego, żeby pozostali w swoich domach, żeby świętowali jeszcze w tym roku w sposób kameralny – mówi Tomasz Myszko-Wolski, Urząd Miejski Wrocławia.

Nie będzie również w tym roku tak zwanej domówki online. Montaż świątecznych dekoracji zakończy się 6 grudnia. Będziemy mogli je podziwiać do końca stycznia 2022 roku.