— Znajdujemy się w cerkwi św. Jerzego. Jest to naprawdę wyjątkowy obiekt. Jego historia sięga jeszcze XIV wieku. Był on częścią szpitala prowadzonego przez zakon bożogrobców z Nysy. Cerkwią stał się jednak dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia. Co możemy ciekawego zobaczyć w cerkwi? Jest to prawdziwa gratka, ponieważ znajdują się tu jedne z najstarszych polichromii na Śląsku. Jedna z nich przedstawia walkę św. Jerzego ze smokiem, natomiast druga ukazuje cykl pasyjny — mówi Emilia Gnutek, przewodniczka po ząbkowickich atrakcjach.
W prezbiterium znajduje się współczesny ikonostas, który wprowadza wiernych w mistykę wydarzeń dziejących się w miejscu ołtarzowym. Wierni mogą spoglądać na wizerunki świętych i proroków, aby lepiej zrozumieć liturgię, zgodnie z poglądem, że człowiek nie jest w stanie pojąć rozumem dziejących się tam wydarzeń.
— Cerkiew prawosławna św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale również Galeria Sztuki, dzięki bardzo dobrej współpracy parafian z proboszczem oraz samorządem gminnym. Galeria Sztuki przy Cerkwi, zlokalizowana przy ulicy Kłodzkiej, regularnie organizuje interesujące wystawy. W lipcu mieliśmy wystawę oryginalnych prac Pabla Picassa, a obecnie, do 4 września, można u nas podziwiać prace jednego z czołowych przedstawicieli kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie, Marka Chagalla. Jest to cykl poświęcony Biblii, a dokładniej Staremu Testamentowi w jego interpretacjach. Są to oczywiście prace oryginalne — mówi Stanisław Moderski z Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki.
Artysta w 1931 roku udał się do Ziemi Świętej, co stało się doświadczeniem zmieniającym jego życie zarówno pod względem duchowym, jak i twórczym. Jednym z owoców tej podróży jest seria zatytułowana „Rysunki do Biblii”, składająca się z 24 kolorowych litografii ilustrujących opowieści biblijne.