Światowy Dzień Mediacji. Rozmowa zamiast sądu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
21 października to Międzynarodowy Dzień Mediacji. To ona pomaga rozwiązywać konflikty i spory bez konieczności wchodzenia na drogę sądową. W tym dniu Fundacja dla mediacji wraz ze starostwem powiatowym i mediatorami rozmawiali o tym, jak ją propagować i skutecznie przeprowadzać.

Mediacje bardzo szeroko wchodzą na rynek gospodarczy, radcowski i prawniczy. Samorządy także korzystają z mediacji, zanim trafią do sądu – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Każdego roku do sądów trafia blisko 17 milionów, a sędziów w Polsce około 12 tysięcy. To sprawia, że procedowanie spraw trwa o wiele dłużej niż by mogło. Właśnie dlatego rola mediatorów jest taka ważna.

W związku, że przypada tak ważny dzień, chcemy pokazać, że warto rozmawiać i właśnie tak rozwiązywać wszelkie konflikty. Tylko po to, żeby każdy obywatel wiedział, czym jest mediacja i kiedy można z niej skorzystać i że warto – dodaje Anna Chorążewska, prezeska Fundacji dla mediacji.

Myślę, że dobra mediacja, dobry mediator to też mniej spraw w sądach, a wiemy, jak dzisiaj sądy nasze w kraju są obłożone różnymi sprawami. Dlatego uważamy, że ta konferencja jest bardzo ważna – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Na terenie powiatu są punkty, w których mieszkańcy mogą bezpłatnie konsultować swoje sprawy z prawnikami lub mediatorami. Starostwo powiatowe na co dzień współpracuje z Fundacją dla mediacji. Zdaniem prezes fundacji. dobry mediator powinien być cierpliwy i bezstronny, a o samych mediacjach warto rozmawiać już od najmłodszych lat.

Razem ze starostwem już drugi rok robimy taki projekt – „Mediacja i prawo”. Zorganizowaliśmy dwa konkursy pod hasłem „Stop hejt w sieci” . Pierwszy dla szkół średnich, gdzie uczniowie piszą i potem śpiewają własną piosenkę o konfliktach i tym, jak je rozwiązywać. Drugi to plastyczny dla klas 6-8, tam uczniowie rysują komiksy z mediacją w tle – dodaje Anna Chorążewska, prezeska Fundacji dla mediacji.

Zarówno organizatorzy konferencji, jak i przedstawiciele lokalnego samorządu są zgodni, że za pomocą mediacji można rozwiązać każdy konflikt.

Również ten prowadzony przed sądami powszechnymi. To jest tak ważne, że można go zakończyć bardzo szybko, dużo taniej i bez takiego negatywnego ładunku emocjonalnego. Zawsze musi być dobra wola po obu stronach, czyli ktoś musi chcieć przystąpić do rozwiązania takiego konfliktu –  dodaje Alicja Kusak, członek zarządu Fundacji dla mediacji.

Myślę, że każdy można rozwiązać mediacją, bo wszystko zaczyna się od braku rozmowy – dodaje Anna Chorążewska, prezeska Fundacji dla mediacji.

We Wrocławiu w mieście spotkań, w mieście dialogu, w mieście, które jednoczy, staramy się rozmawiać i to jest o tyle ważne, że szczególnie teraz w czasie covidowym i postcovidowym mamy niezwykle wiele procesów, niezwykle wiele emocji i tylko skuteczna mediacja pozwala nam ograniczać czas, pieniądze i energię, którą poświęcamy, a tak naprawdę dochodzimy do konsensusu – podsumowuje Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy