Światowy Dzień Mózgu. Naukowcy odkrywają tajemnice tego ważnego organu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mózg jest ważnym narządem w naszym organizmie i odpowiada za niemal całe procesy, które odbywają się w naszym ciele. Ważne jest to, żebyśmy o tym pamiętali i o niego dbali. Okazją do tego, żebyśmy sobie o tym przypomnieli jest Światowy Dzień Mózgu, który jest obchodzony na całym świecie 22 lipca.

Mózg odgrywa w życiu człowieka  kluczową rolę. Doskonale wiedzą o tym naukowcy w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii Łukasiewicz — PORT. Działa tam Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii. Tam specjaliści z całego świata skupiają się na chorobach cywilizacyjnych i działają w dziedzinie neurobiologii, onkologii i biotechnologii. Grupy badawcze podejmują ważne wyzwania i prowadzą innowacyjne badania.

Zajmujemy się badaniami naukowymi, które koncentrują się na próbach zrozumienia tego, jak funkcjonuje nasz organizm, a w szczególności na fizjologii mózgu, jak również na procesach, które prowadzą do powstawania nowotworów – mówi dr Michał Malewicz, Dyrektor Centrum Life Science.

Naukowcy z Centrum zajmują się zagadnieniami związanymi z onkologią. Skupiają się między innymi na nowotworach mózgu.

Celem tych badań jest z jednej strony lepsze zrozumienie mechanizmów molekularnych, które leżą u podstaw różnych chorób, a w dalszej konsekwencji wykorzystanie tej wiedzy do tworzenia nowych lekarstw, terapii i w związku z tym poprawy możliwości leczenia osób, które są dotykane tymi chorobami – mówi dr Michał Malewicz.

W Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii działa Zespół Neuroplastyczności i Metabolizmu. Naukowcy, którzy pracują w tym zespole, zajmują się badaniem procesów zaburzenia odżywiania. 

W laboratorium mamy modele, które pozwalają nam badać wpływ tego, co jemy i ile jemy na różne funkcje naszego organizmu. Począwszy od akumulacji tkanki tłuszczowej, a skończywszy na naszych funkcjach kognitywnych, czyli na zdolnościach do uczenia się i pamięci – mówi dr hab. Witold Konopka, Lider Zespołu Neuroplastyczności i Metabolizmu.

Tego typu badania pozwalają naukowcom poznać głębiej choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość czy choroby neuropsychiatryczne, na przykład anoreksja.

Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych czynników krążących w naszej krwi, które będą regulować na poczucie głodu, sytości i w ten sposób normować naszą otyłość i naszą tkankę tłuszczową – mówi dr hab. Witold Konopka, Lider Zespołu Neuroplastyczności i Metabolizmu.

Do chorób cywilizacyjnych zalicza się także depresję. Zmiany, które zachodzą w naszym mózgu i powodują tę poważną chorobę,  badają naukowcy z Zespołu Biologii Astrocytów. 

W naszych badaniach pokazaliśmy, że jednym z typów komórek, w których dochodzi do bardzo dużych zmian w depresji są astrocyty. Mamy coraz więcej danych odnośnie zmian mózgu, zachodzących u pacjentów z depresją – mówi dr Michał Ślęzak, Lider Zespołu Biologii Astrocytów.

Tego typu choroby psychiatryczne ciągle są mało znane.  Naukowcy skupiają się na procesach, które doprowadzają do tych schorzeń, ale także  badają  działanie odpowiednich leków. 

My leków samych w sobie nie badamy, ale raczej parametry biologiczne, które są zmienione w depresji, identyfikujemy konkretne cząsteczki, które są związane z tymi procesami biologicznymi. Te cząsteczki w języku farmakologii nazywa się nowe targety, czyli tutaj już wchodzi duży biznes farmaceutyczny, który projektuje cząsteczki, leki działające na te białka, które identyfikujemy w naszych badaniach – mówi dr Michał Ślęzak.

W Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii jest realizowany projekt Horyzont Europa SAME-NeuroID.  Naukowcy będą się zajmować tematami  związanymi z biologią mózgu. Chcą  lepiej zrozumieć funkcjonowanie tego ważnego organu.

Zaprosiliśmy do współpracy zaawansowane jednostki naukowe z Europy Zachodniej. Będziemy pracować z jednej strony nad lepszym zrozumieniem mechanizmów chorób, z drugiej strony będziemy kształcić młodą kadrę, propagować wiedzę odnośnie modelowania chorób oraz podnosić poziom naukowy naszego instytutu w oparciu o wiedzę i doświadczenie partnerów zachodnich – mówi dr Michał Malewicz, Dyrektor Centrum Life Science.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy