Światowy Dzień Wcześniaka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Kiedyś to był wyrok. Jakiej opieki wymagają takie dzieci?

Wcześniactwo to bardzo szeroki zakres urodzenia przed terminem porodu, bo poniżej 37. tygodnia, ale powyżej 22. To są bardzo niedojrzałe dzieci, nie tylko małe. One mają niedojrzały układ nerwowy, oddechowy, pokarmowy, niedojrzałe nerki, układ wydalniczy. One nie potrafią same oddychać, wymagają wsparcia oddechu i leków, które przyspieszają dojrzewanie płuc. One nie potrafią zjeść same, wymagają żywienia pozajelitowego, założenia wkłuć centralnych – mówi prof. dr hab. med. Barbara Królak-Olejnik, kierowniczka Kliniki Neonatologii w USK we Wrocławiu.

Co jest najczęstszą przyczyną wcześniactwa?

O przyczynach można mówić dużo, bo są to często przyczyny niezależne, ani od noworodka, ani od płodu, ani od mamy, bo na przykład nadciśnienie indukowane ciążą w przebiegu ciąży, inne schorzenia, niewydolność nerek, choroby serca – mówi prof. dr hab. med. Barbara Królak-Olejnik, kierowniczka Kliniki Neonatologii w USK we Wrocławiu.

Czy jesteśmy w stanie procentowo czy liczbowo określić, ile wcześniaków rodzi się każdego roku?

Jesteśmy w stanie, mamy takie statystyki. mówią, że na całym świecie jest tych maluchów około 10% pośród wszystkich urodzonych dzieci. Ostatnio mówi się, że może ich być jeszcze więcej. W Polsce wskaźnik wcześniactwo to od 6% do 8% – mówi prof. dr hab. med. Barbara Królak-Olejnik, kierowniczka Kliniki Neonatologii w USK we Wrocławiu.

Jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie obchodzić Światowy Dzień Wcześniaka?

No chcieliśmy troszkę inaczej niż jest w tej chwili, ale niestety, pandemia kolejny raz nam przeszkodziła w takim spotkaniu stacjonarnym z rodzicami i wcześniakami. Przygotowaliśmy konsultacje telefoniczne, które zostały zaprezentowane w mediach społecznościowych zaprezentowane i zaproponowane rodzicom. Mamy podane dwa numery telefonów pod którymi będą udzielane konsultacje fizjoterapeutów, psychologów, neonatologów, neurologów, pielęgniarek. Na stronach mediów społecznościowych pokażą się krótkie informacje dotyczące tego, jak wcześniej obchodziliśmy, jakie to są wcześniaki, a także króciutkie filmy dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Liczymy na przyszły rok, na spotkanie stacjonarne – mówi prof. dr hab. med. Barbara Królak-Olejnik, kierowniczka Kliniki Neonatologii w USK we Wrocławiu.

Jak personel medyczny na co dzień zajmuje się wcześniakami?

Są to bardzo małe, bardzo kruche istoty, bardzo delikatne, wymagające szczególnej, troskliwej, delikatnej opieki. Maja stosowane wysokospecjalistyczne procedury, bardzo trudne. Personel szkoli się, są to osoby z wysokimi kwalifikacjami – mówi Małgorzata Narożna, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu.

Czy pamięta pani najmłodsze dziecko, którym opiekowała się tutaj na oddziale?

Tak, pamiętam. To dziecko, które ważyło pół kilo. Oczywiście jest już w tej chwili dorosłą osobą – mówi Małgorzata Narożna, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu.

Zobacz również

Wrocławscy radni pierwszej kadencji mieli „urządzać Wrocław na nowo”. Jednak nie tylko o samorządowcach jest książka… „Urządzamy Wrocław na nowo”. To historia Wrocławia od środka, którą warto by poznał każdy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy