Światowy Dzień Ziemi. Międzypokoleniowy piknik rodzinny na Polanie Popowickiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na Polanie Popowickiej odbył się międzypokoleniowy piknik rodzinny. Impreza została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Ziemi, który jest obchodzony 22 kwietnia. To była świetna okazja, aby dobrze się pobawić albo po prostu odpocząć, leżąc na leżaku czy na kocyku. Przy okazji każdy chętny mógł także wziąć udział w grze terenowej.

Impreza została zorganizowana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Wydarzenie było otwarte, a więc tak naprawdę każdy chętny mógł wziąć w nim udział. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa. Na starcie każdy z uczestników dostał mapę z poszczególnymi punktami, które trzeba było „zaliczyć”. 

– Te punkty są różne. Są zagadki, są łamigłówki, jest punkt pierwszej pomocy. W parku za nami jest środek Wrocławia, gdzie rzeczywiście w tym parku jest po prostu środek Wrocławia i można sobie go wykryć wykrywaczem metali. Są też zagadki umysłowe i są też zadania sprawnościowe – mówi Maciej Gaczoł, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

W trakcie gry trzeba było również zbierać pieczątki, które były dowodem na to, że dany punkt został zaliczony. Na każdego, kto spełnił wszystkie warunki gry, czekały atrakcyjne nagrody.

– W dwójce trzeba było odpowiadać na pytania pani, a w trójce były matematyczne zadania. Takie, że się klikało i za dobrą odpowiedź ma się pieczątkę. 

– Fajnie . – A dlaczego jest fajnie?Bo szukaliśmy nagród, pieczątek i mogliśmy się fajnie bawić – mówią uczestnicy imprezy.

Na imprezie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na całym terenie do dyspozycji mieszkańców były także różne zabawki, gry sportowe i leżaki. Dobrej zabawie sprzyjała również piękna, słoneczna pogoda.

– Bardzo pięknie. Przyszłam z wnuczką. Akurat dzisiaj, przyjechała na obiad niedzielny, jak to mówiła, ale dzieci przyjeżdżają w sobotę. Zrobiliśmy szybki obiad, bo dziecko nie chciało jeść, chciało iść tutaj. 

– Zbieramy aktywnie pieczątki z dziećmi i jesteśmy już w dwóch trzecich.

– Uważam, że super pomysł. Nasze dzieciaki są jeszcze za małe na branie udziału w grze, ale ogólnie zamysł jest fajny. Takie rodzinne wydarzenia powinny częściej odbywać się na Polanie Popowickiej – mówią uczestnicy imprezy.

Biorąc udział w grze terenowej mieszkańcy mogli również podszkolić się albo odświeżyć swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wolontariusze z Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy pokazywali na manekinach między innymi jak wykonać resuscytacje krążeniowo-oddechową, jak korzystać z defibrylatora, jakie czynności należy wykonać w przypadku zakrztuszenia. Jak mówią ratownicy, jedną z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy jest to, aby nie bać się zareagować.

– Bo bardzo dużo osób przechodzi i nie reaguje. Czyli przede wszystkim podejść i się po prostu zapytać czy potrzebuje pan lub pani pomocy, czy wszystko w porządku? To bardzo dużo daje, bo mamy teraz to wsparcie pogotowia, że możemy zadzwonić do dyspozytora, położyć telefon i słuchać jego rad. Korzystając z telefonu już mamy to wsparcie, to zapewnienie, że ktoś z nami jest i nam powie, co trzeba robić – mówi Krystian, wolontariusz, Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy.

Piknik był związany z obchodami Światowego Dnia Ziemi, więc przy okazji zapytaliśmy wrocławian, czy dbanie o naszą planetę jest dla nich ważne.

– To nasze wspólne miejsce i nasza wspólna planeta i musimy dbać o to, żeby było gdzie żyć w zdrowiu. Więc uważam, że warto.

– Oczywiście to nasz dom, musimy o niego dbać – mówią mieszkańcy.

– Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego tak naprawdę dość regularnie w tym sezonie wiosenno-letnim i powiedzmy jesiennym – jeśli jesień pozwala- organizuje pikniki w różnych punktach Wrocławia. Tak naprawdę te pikniki mają podobny troszeczkę charakter, to znaczy zawsze staramy się zaanimować przestrzeń tak, żeby każdy znalazł w nich coś dla siebie, czy to jest Dzień Ziemi, czy to są różne inne okoliczności, to już tak naprawdę ma troszeczkę mniejsze znaczenie, ale staramy się, żeby wrocławianie mieli jak w fajny sposób spędzić wolny czas – mówi Beata Nawrotkiewicz, rzeczniczka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy