– Celem jest młody człowiek, który w każdej sytuacji będzie potrafił docenić szacunek, tolerancję. Będzie potrafił to pokazać, będzie współgrał w tym światowym Wrocławiu, gdzie nikomu nie będzie ani przykro, ani źle – tak określiła cel projektu wiceprezydent Wrocławia, Renata Granowska.
Projekt zakłada przeprowadzenie w ciągu roku szkolnego serii dziesięciu zajęć tematycznych. Lekcje poprowadzą eksperci z dziedziny edukacji międzykulturowej. Forma zajęć będzie dostosowana po potrzeb i możliwości dzieci w różnym wieku.
– Z młodszymi dziećmi są to często formy gier planszowych lub formy warsztatowe. Natomiast ze starszymi dziećmi już takie konkretne konspekty lekcji, ale też oczywiście pogadanki, warsztaty. – wyjaśnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 77, Ilona Zioło.
Ważnym elementem projektu jest nauka wrażliwości i otwartości na inne kultury, wyznania, osoby wykluczone społecznie oraz osoby z niepełnosprawnościami.
– Każdy człowiek ma prawo do realizowania siebie niezależnie od tego czy porusza się na wózku, tak jak ja, czy jest osobą niewidomą czy głuchą. – przekonuje Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier.
Projekt jest finansowany ze budżetu miasta. Organizatorzy nie wykluczają jednak współpracy z biznesem w przyszłości.
– Na pewno będziemy namawiać żeby do tego projektu dołączyli partnerzy społeczni. Być może pracodawcy, którzy są światowymi korporacjami. Mam takie marzenie, że za dwa lata będzie za nami stała ścianka partnerska, gdzie będziemy mieli loga wielu firm międzynarodowych. – zapewnia Granowska.
Uroczysta inauguracja projektu odbyła się w Szkole Podstawowej nr 77 we Wrocławiu. Oprócz magistratu, szkół i przedszkoli, w projekt zaangażowane są między innymi Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.