–W ostatnich naborach rządowych była szansa pozyskania pieniędzy na obiekty zabytkowe. My postawiliśmy na nasze kościoły, które w swoich pewnych częściach są wpisane do rejestru zabytków. Toteż udało się pozyskać prawie 2 mln złotych na poprawę wyglądu, a nawet konstrukcji tych obiektów, które są w złym stanie technicznym w wielu miejscach — mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa — Zdroju.
Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnienie na cele publiczne.
–W pierwszej i drugiej edycji rządowego programu odbudowy zabytków dostaliśmy pieniądze na odbudowę naszych kościołów. Kościoła w Świeradowie i Kościoła w Czerniawie. W Świeradowie dostaliśmy z pierwszej edycji kwotę prawie 490 tysięcy, w drugiej edycji dostaliśmy ponad 500 tysięcy, natomiast na Czerniawę dostaliśmy 290 tysięcy i 450 tysięcy. Myślę, że to są naprawdę potężne pieniądze, gdzie będziemy mogli nasze zabytki utrzymać w należytym stanie — mówi Edyta Wilczacka, zastępca burmistrza Świeradowa-Zdroju.
Program odbudowy zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wsparciu. Dofinansowanie może pokryć do 98% kosztów inwestycji. Udział własny samorządu to minimum 2%.
-Obiekty są turystyczne, poza tym, że są sakralnymi również turystycznymi, bo wielu, wielu turystów odwiedza te obiekty z powodów wiary, ale również z powodu ciekawości jak taki zabytek w środku wygląda- mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa — Zdroju.
-Znaczna większość ludzi jednak korzysta z tych kościołów. Jednak jest to miejsce kultu i tak samo bardzo dużo mszy odbywa się dla przyjezdnych. Wiem, że kuracjusze tak samo korzystają z tych naszych kościołów i uważam, że powinniśmy jednak dbać o zabytki — mówi Edyta Wilczacka, zastępca burmistrza Świeradowa-Zdroju.