Święto 3 Maja: co wiemy o polskiej konstytucji?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Konstytucja to najważniejszy akt prawny w naszym kraju. Gwarantuje nam szereg praw, ale i obowiązków. Określa zasady funkcjonowania demokratycznego państwa. Obecna Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku. 3 maja, na pamiątkę uchwalenia pierwszej Konstytucji 3 maja w 1791 roku, obchodzimy święto narodowe, które ma przypominać o znaczeniu konstytucji.

Już pierwsze dwa akty obecnej Konstytucji pokazują jej rangę i znaczenie dla nas wszystkich:

Artykuł 1 – Rzeczpospolita Polska jest dobrym wspólnym wszystkich obywateli.

Artykuł 2 – Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Konstytucja Rzeczypospolitej jest najważniejszym aktem prawnym w kraju i warto o tym pamiętać, dlatego 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja – po to, żeby uczcić uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Zapytaliśmy, co ludzie wiedzą o Konstytucji 3 maja.

  • Ooo, niewiele, bo mało się uczyłam z historii.

  • O konstytucji? Teraz to mi pani zadała pytanie. Ja już dawno szkoły nie miałem.

  • Była powołana 3 maja, tak? Tyle co ze szkoły wiem, że była pierwsza w Europie, pierwszą demokratyczną konstytucją, drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych – mówią Polacy.

Chociaż z wiedzą historyczną nie jest najlepiej, Polacy zdają sobie sprawę ze znaczenia tego aktu prawnego.

  • Prawa. Przede wszystkim konstytucyjne prawa. To, że jestem obywatelem Polski, że mogę funkcjonować w tym kraju na takich, a nie innych zasadach. Wydaje mi się, że to są dosyć istotne rzeczy. To, że nie jestem prześladowana, że mogę żyć demokratycznie. 

  • Wolność. Wolność między innymi narodami. To, że mamy tę swoją konstytucję i zasady.

  • Konstytucja daje nam demokrację, prawo wyboru i przede wszystkim wolność – słowa, wyzwania, działania. – Pana zdaniem jest łamana obecnie? – Moim zdaniem tak. Trzeba pozwolić, żeby czas to naprawił.

  • Przede wszystkim jest to dla mnie niezwykle ważne, ponieważ daje prawa, ale też mam obowiązki. Uważam, że jeżeli chodzi o Konstytucję, to powinniśmy jej uczyć od dziecka, powinniśmy o niej rozmawiać w domu. To nie jest lektura, która jest ciężka do przeczytania, chociaż tak się wydaje. Wystarczy kilka aktów przeczytać, żeby wiedzieć, co powinniśmy robić, żeby nie odebrano nam naszych praw, żeby nie odebrano nam naszych wolności i żebyśmy wiedzieli, że Konstytucja jest po to, żeby wiązała ręce rządzącym. Każdym, niezależnie od opcji politycznej. Żeby Ci nie mieli zakus na naszą wolność. To dla mnie to jest bardzo istotny dokument.

  • Powinniśmy ją szanować. To bardzo, bardzo ważne.

  • Dobrze by było, gdyby była przestrzegana – żeby ten fundament był brany pod uwagę, aby ten budynek mógł stać bezpiecznie. Jest z tym problem. Konstytucja gwarantuje nam prawo do bycia sobą, wolności słowa i własnej opinii. Do ochrony przez państwo też powinna. No i obowiązek pracowania na dobro państwa i wyborów – dodają Polacy.

Konstytucja stanowi granice prawa i zasady demokracji, dlatego jej znaczenie i przestrzeganie są kluczowe. 

Zobacz również

Premier Donald Tusk wziął udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. – Otrzymaliśmy sygnał, że to jednak nie Mietków, tylko Wawrzeńczyce. To jest wielokrotnie mniejszy zbiornik – przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier, prostując wcześniejszą informację przekazaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. – My nic o tym nie wiemy. Moi ludzie w Chwałowie, w Domanicach, ani w Mietkowie nie odnaleźli jeszcze żadnego przecieku – skomentował Tomasz Sakuta, wójt gminy Mietków.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy