Święto Nauki we Wrocławiu. Środowisko akademickie we wspólnych działaniach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zgodnie z tradycją, Święto Nauki we Wrocławiu rozpoczęło się od upamiętnienia zamordowanych w 1941 roku profesorów lwowskich. Przedstawiciele środowiska akademickiego Wrocławia złożyli kwiaty pod pomnikiem mającym przypominać o tych wydarzeniach.

Środowisko akademickie Wrocławia świętuje 15 listopada, w rocznicę pierwszego wykładu wygłoszonego na polskiej uczelni. Wówczas prof. Idaszewski swoim wystąpieniem zainaugurował rok akademicki.

– Niemniej ten wykład 15 listopada był pierwszym wykładem, który już odbył się w strukturach akademickich. Od tego momentu nasze życie akademickie we Wrocławiu rozpoczęło swój rozwój i od tego momentu budowa polskiego środowiska akademickiego przez wspaniałe lata spowodowała, że dzisiaj my tu możemy stać, wspominając naszych wspaniałych mistrzów – mówi prof. Krystian Kiełb, przewodniczący KRUWiO, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Święto Nauki to dzień, w którym uczelnie świętują wspólnie i pokazują, że chociaż na co dzień zajmują się innymi dziedzinami, to łączy je właśnie nauka.

– Świętujemy podwójnie. Po pierwsze, uczciliśmy przed chwilą pamięć pomordowanych profesorów polskich we Lwowie w 1941 roku. I tak jak profesor Kiełb powiedział: „nasz los przestrogą”. Inskrypcja na pomniku świadczy o tym, że powinniśmy i mamy obowiązek pamiętać o tym, co się wydarzyło w czasach tych tragicznych II wojny światowej, ale również świętujemy z nadzieją, patrząc w przyszłość. I będziemy mieli uroczystości Uniwersytetu Wrocławskiego o godzinie 12:00 w Auli Leopoldina, a następnie uroczystości wszystkich uczelni Wrocławia i Opola o godzinie 16:00, również w Auli Leopoldina – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Z jednej strony to jest święto nauki, święto naszej uczelni, święto nauki w całym Wrocławiu, dlatego że dokładnie w tym dniu kalendarzowym, w 1945 roku, tutaj w tym do niedawna obcym mieście, do tego czasu, bo to miasto było niemieckie przez długi czas, odrodziła się wolna polska nauka, wolna myśl akademicka – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Wszystko zaczęło się od uczelni, którą tworzyły dzisiejsze Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska. Uczelnie w stolicy Dolnego Śląska wciąż stawiają na współpracę i wspólne projekty.

– Z inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego podpisaliśmy porozumienie dotyczące zielonej transformacji uczelni. Podpisały go wszystkie uczelnie wrocławskie i opolskie, a również Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencja Poszanowania Energii – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz również

Od rozkładu jazdy 2023/2024 zmienia się schemat połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. Większość podróżnych będzie podróżować po liniach o tym samym numerze, jednak wprowadzone zmiany porządkują numerację linii w pociągach Kolei Dolnośląskich i Polregio.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy