Święto osiedla Plac Grunwaldzki – rurki z kremem i wielki sąsiedzki piknik

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To jedno z tych miejsc, gdzie życie tętni tutaj w dzień i w nocy - osiedle plac Grunwaldzki, zwane także wrocławskim Manhattanem, zna prawdopodobniej każdy mieszkaniec. Tutaj krzyżują się drogi tych, którzy spieszą się do pracy lub na uczelnie. Jedną z inicjatyw, która ma integrować mieszkańców osiedla, ale także tych, którzy korzystają z niego na co dzień, jest święto osiedl. Wydarzenia z nim związane rozpoczną się 30 maja.

– Sama idea święta osiedla wzięła się z czasów pandemii, kiedy jako partnerstwo osiedlowe zauważyliśmy, że ludzie są osamotnieni bardzo. Przede wszystkim osoby starsze, które nie mogły wychodzić z domów, bały się i w gronie partnerstwa lokalnego, które prowadzimy musieliśmy wymyślić formułę outdoorową, niezobowiązującą i taką, która dotrze do osób w różnym wieku, dzieci, młodych rodziców, seniorów. Będzie uniwersalna, pozwoli na ekspresję i na wspólne działania kreatywne, ale też pozwoli usiąść razem przy sąsiedzkim stole, pogadać o tym, jak nam jest, jak się czujemy, czym dla nas jest Plac Grunwaldzki – mówi Krzysztof Bielaszka, Fundacja Ładne Historie, Plac Grunwaldzki Odnowa.

Plac Grunwaldzki to specyficzne osiedle. Ponad 60% powierzchni zajmują tu budynki użyteczności publicznej. To miejsce pełne studentów, bo na tym osiedlu znajdują się kampusy Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Naszą rolą jako centrum jest właśnie to, żebyśmy zobaczyli się nawzajem, zauważyli to, że poszczególne podwórka i kwartały mają swoje mikro społeczności. I żeby te mikro społeczności połączyć w tej tożsamości lokalnej, ale też na przykład dla nas użytkownikami, użytkowniczkami osiedla, to też są właśnie studenci i studentki, którzy dla mieszkanek i mieszkańców czasem są taką grupą, która nie jest związana z osiedlem bezpośrednio, tylko korzysta z tego osiedla w bardzo konkretny sposób. To są też osoby, które tutaj pracują. Jest bardzo dużo korporacji, firm. I te osoby spędzają tutaj po 8-9 godzin dziennie – mówi Krzysztof Bielaszka, Fundacja Ładne Historie, Plac Grunwaldzki Odnowa.

A święto osiedla ma połączyć różne grupy, które korzystają z Placu Grunwaldzkiego. Obchody rozpoczną się we wtorek 30 maja.

– Od detektywistycznego „escape roomu” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy ulicy Mikołaja Reja. Wydarzenie kierowane jest do dzieci i młodzieży. Najważniejsze wydarzenia to zdecydowanie wielki sąsiedzki piknik, który odbędzie się 3 czerwca na terenie Kampusu Grunwaldzkiego. Przygotowaliśmy aż 5 warsztatów kreatywnych dla dzieci i młodzieży, ale również warsztatów międzypokoleniowych. Dwa koncerty, gdzie wystąpi ukraiński solista, a także folkowy zespół, sąsiedzki poczęstunek przygotowany przez lokalne restauracje, a także kultowe rurki z kremem, czyli punkt, którego nie może zabraknąć w trakcie święta osiedla Plac Grunwaldzki – mówi Dagmara Furmanek, Plac Grunwaldzki Odnowa.

Wydarzenie jest kierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia. Wstęp na święto osiedla jest bezpłatny.

Zobacz również

Jak głosi polskie porzekadło: „co za dużo, to niezdrowo”. Mosty Chrobrego we Wrocławiu – pierwotnie miasto chciało je zburzyć, ale na drodze stanął konserwator, który chcąc chronić walorów historycznych i zabytkowych tych konstrukcji, nie zgadza się na ich rozbiórkę.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy