– Rzeczywiście zaczynamy tym festiwalem, to XIII. już festiwal, ale też ważne święto dla naszego zespołu ludowego „Jarzębina”, bo 35 lat na scenie. Także podwójne świętowanie dzisiaj, ale też to otoczenie, jak widzimy dookoła i te place zabaw i jakieś tutaj miejsca, gdzie można coś sobie kupić, zjeść – mówi wójt gmiby Kobierzyce Piotr Kopeć.
Zespół folklorystyczny „Jarzębina” istnieje od 35 lat, ale ludowe granie w gminie Kobierzyce ma nawet dłuższą historię.
– Zespół „Jarzębina” ma za sobą już ponad 60 lat tradycji. Wcześniej się nazywał „Walentynki”, „Pustkowianki”, a w 1989 roku przyjęły nazwę „Jarzębina” i od tej daty liczymy 35-lecie – wyjaśnia Tomasz Bykowski, kierownik grupy.
Obecny kierownik zespołu jest z nim związany już od wielu lat.
– Od 2005 roku. O, to już będzie 19 lat. Muszę powiedzieć troszkę muzyka niszowa, więc są fani tej muzyki, na które zawsze możemy liczyć, ale jakby nie są to tłumy, że z całej gminy – żartobliwie dodaje kierownik zespołu.
Gmina Kobierzyce w ostatnich kilkunastu latach przeszła dużą przemianę związaną z rozwojem przemysłu i dużymi inwestycjami. Wójt gminy zapewnia jednak, że rolnicza tradycja nie została utracona.
– Tutaj te dwie kultury się przenikają i tutaj bardzo to dobrze widać. Z jednej strony przemysł, z jednej strony te przemysłowe, industrialne mocno miejsca, a z drugiej strony rolnictwo. To rolnictwo dzisiaj już też zmodyfikowane mocno, dlatego że są wielkie obszary rolne. Pomimo tego, że jest tutaj dużo hal, to jest jeszcze jednak przestrzeń dla tego rolnictwa. A pamiętajmy, że to rolnictwo, my tak na co dzień, ci którzy się tym rolnictwem nie zajmują, może nie myślimy do końca, dlaczego my możemy zjeść ten przysłowiowy chleb, ale też inne produkty spożywcze. To przecież właśnie dzięki pracy tych ludzi, którzy pracują na tej roli i ich bardzo ciężkiej pracy – przyznaje wójt Piotr Kopeć.