Święto Wrocławia 2022: prof. Alicja Chybicka Honorowym Obywatelem Wrocławia

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
24 czerwca - święto Jana Chrzciciela - patrona miasta Wrocławia, a co za tym idzie także samego miasta. Od rana oficjalne uroczystości - złożenie kwiatów w Bazylice Św. Elżbiety, przejście rynkiem do starego Ratusza oraz uroczysta sesja Rady Miejskiej, a wieczorem koncerty.

– Najważniejszy dzień. Dzień, w którym cieszymy się z Wrocławia i świętujemy we Wrocławiu. Pokazujemy te wszystkie osoby, instytucje, które zasługują na wyróżnienie. To oni budują Wrocław na co dzień w wielu wymiarach – zdrowotnym, naukowym czy jakimkolwiek innym. To dzięki nim możemy żyć dziś w takim Wrocławiu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ten dzień, jak zdradzają radni Rady Miejskiej Wrocławia, jest dla nich szczególny. 

– Czujemy się gospodarzami Wrocławia i spadkobiercami tych poprzednich pokoleń, a ta historia jest niemała, bo to przecież już  700-800 lat. Z jednej strony wisi nad nami ciężar historii, ale z drugiej on popycha nas do przodu, bo właśnie nie jesteśmy sami. Ktoś był tu przed nami, ktoś to prawo ustanawiał, a po nas przyjdą kolejni. To zupełnie naturalne – dodaje Paweł Karpiński, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

– Ja bym powiedział, że każdy z nas na co dzień czuje ten ciężar. Wrocław ma kilkuset letnią tradycję. Na co dzień pracujemy w budynku, który nam o tym przypomina. Dziś jesteśmy w starym Ratuszu, gdzie te wszystkie eksponaty jeszcze bardziej przypominają nam o tym, co działo się tu jeszcze nie tak dawno – dodaje Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

– Ta dusza zamknięta w tych murach daje o sobie znać. To dla nas bardzo ważny dzień. To jest zaszczyt, że w tym dniu możemy reprezentować wrocławian. My tylko ich reprezentujemy, dla nich pracujemy. W tym dniu sprawia nam to dodatkową przyjemność – uzupełnia Agata Gwadera-Urlep, radna Rady Miejskiej Wrocławia.

W dniu Święta Wrocławia prezydent Miasta przyznaje swoje wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych mieszkańców i instytucji. Przyzwane są także Nagrody Wrocławia i tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, który w tym roku trafił w ręce prof. Alicji Chybickiej. 

–  To dla mnie wielki honor i zaszczyt, bo tak naprawdę ja na to nie zasługuję. Wszystko, co osiągnęłam i zbudowałam, zrobiłam dzięki ludziom, którzy mi pomogli. Sam człowiek nie znaczy nic i ja też nic nie znaczę. To zespół 200 ludzi w klinice mi pomagał. Prywatnie mam 5 wnuków i 3 dzieci i to oni mnie wspierają. W polityce też miałam szczęście poznać ludzi, którzy mi pomagali – dodaje  prof. Alicja Chybicka, seniorka RP, Honorowa Obywatelka Wrocławia. 

– W pełni zasłużona nominacja i myślę, że duma dla naszego miasta. Bardzo wyjątkowy dzień i oby takich więcej już w wolnej Europie, bez wojen – dodaje Agata Gwadera-Urlep, radna Rady Miejskiej Wrocławia.

Oficjalne wydarzenia przedpołudniem to był tylko przedsmak tego, co czeka na wrocławian przez cały weekend. 

Zaczynamy koncertem Lady Pank, który świętuje swój jubileusz 20-lecia na scenie. Jutro w sobotę Kozak System – to oczywiście ukłon w stronę naszych przyjaciół z Ukrainy, ale też tych którzy tu mieszkają. A w niedzielę kolejny koncert będziemy wspominać Andrzeja Waligórskiego – podsumowuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy