Swojczycki park „Czarna woda”. 3 etap rewitalizacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na Swojczycach ruszył III etap rewitalizacji parku Czarna Woda w ramach WBO 2020. W tym etapie powstanie kładka umożliwiająca wejście do parku od strony ul. Swojczyckiej, a także alejka spacerowa od strony ul. Ludowej.

I i II etapy rewitalizacji zostały zrealizowane w ramach WBO 2016-2017 i oddane do użytku dla mieszkańców w grudniu 2019 roku. Wtedy powstały ścieżki, tarasowe trakty spacerowe, a także pomosty widokowe oraz leżakowe. 

W 2020 roku, po dwóch latach przerwy, ponieważ czekaliśmy na realizację, złożyliśmy wniosek na III etap. Wygraliśmy we wrześniu i rozpoczęliśmy III etap – mówi Izabela Folga-Łozińska, lider projektu WBO.

W czasach niemieckiego Breslau, na terenie obecnego parku znajdował się kompleks wypoczynkowy, który z czasem został zaniedbany. I dlatego mieszkańcy postanowili go zrewitalizować.  

Od lat 90-tych, lokalni aktywiści myśleli o tym, żeby ten kompleks zrewitalizować. Oczywiście nigdy nie było na to funduszy, bo na przykład samo oczyszczenie wody musiałoby kosztować ponad milion złotych, ale dzięki temu,że zyskaliśmy budżety partycypacyjne we Wrocławiu, pomyśleliśmy najpierw jako rada osiedla i właśnie lokalni aktywiści o tym, żeby z tego skorzystać – opowiada Renata Piwko-Wolny, przewodnicząca zarządu rady osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów, współliderka projektu WBO.

Jak podkreśla Renata Piwko – Wolny po zrealizowaniu pierwszych dwóch etapów, mieszkańcy bardzo chętnie zaczęli odwiedzać park.

Tak naprawdę jak się wprowadziliśmy to nie było tutaj za dużo i tak widzieliśmy powstawanie tego wszystkiego, a że mieszkamy tutaj blisko, to przechodzimy sobie cały czas tym parkiem – mówi Ula Issel, mieszkanka Swojczyc.

Teren parku to prawie 2,5 ha otoczone wodą ale także cennymi nasadzeniami, które postanowiono zachować.

Stosując chodniki podwieszane i tego typu rozwiązania, udało się to urządzić. Teraz malowniczo to wygląda. Wzdłuż całego terenu była ścieżka, więc zbudowaliśmy mostek, aby mieszkańcom było łatwiej tutaj dotrzeć. Pełna funkcjonalność będzie osiągalna po III etapie, który realizujemy w tej chwili – mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej.

Na tym etapie ma też powstać mała siłownia plenerowa. Koszt wszystkich etapów rewitalizacji to prawie 2 mln zł.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy