Syców powrócił na mapę kolejową Dolnego Śląska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po 21 latach Syców powrócił na mapę kolejową Dolnego Śląska. W tej chwili będzie tutaj jeździła jeszcze tak zwana kolej na kółkach, czyli zostało uruchomione połączenie autobusowe w relacji Syców-Oleśnica. Mieszkańcy będą mogli korzystać z niego codziennie od poniedziałku do niedzieli. W dni robocze autobus będzie miał 7 kursów, a w dni wolne 5. Połączenie zostało uruchomione 3 września i już pierwsi pasażerowie z niego skorzystali.

– Zazwyczaj przyjeżdżamy na kołach stalowych. Tak jak w tym ostatnim czasie przyjechaliśmy do Sobótki, Zagórza Śląskiego czy Chocianowa. Natomiast ten proces realizacji inwestycji infrastrukturalnych jest czasochłonny. Nie chcemy czekać, chcemy jak największej liczbie mieszkańców zapewnić szybko ten transport. Stąd też, tak jak dzisiaj do Sycowa i Góry, w zeszłym roku do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju, zapewniamy zintegrowany pod względem rozkładowym i pod względem ofertowym transport autobusowy –  mówi Wojciech Zdanowski, członek zarządu, Koleje Dolnośląskie S.A.

– Ten autobus daje nam dzisiaj możliwość aby na jednym bilecie kolejowym dojechać wszędzie tam, gdzie tak naprawdę chcemy – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

– Wiele osób mnie pyta „Dlaczego wy się tak bardzo cieszycie, że pociągi na kołach? Przecież to jest po prostu zwykły autobus”. Nie o to chodzi, rozchodzi się o to, że ten autobus jest wpięty w system kolejowy. Można go wyszukać w wyszukiwarce, kupić bilet z przesiadkami, ale też działają w nim wszystkie zniżki ustawowe dla emerytów, młodzieży uczącej się, studentów – mówi Krzysztof Maj, wicemarszałek województwa Dolnośląskiego.

– Udało nam się to zrealizować. Liczymy na to, że tak jak połączenie z Kłodzka do Stronia Śląskiego, czy tak jak połączenie z Góry do Bojanowa, to połączenie z Sycowa również będzie cieszyło się powodzeniem. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmniejszy się ilość wykluczeń komunikacyjnych na Dolnym Śląsku – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa Dolnośląskiego. 

– Ja się osobiście cieszę, bo dzisiaj wsiedliśmy do tego autobusu i pierwsi pasażerowie jechali razem z nami. To pokazuje, że już dzisiaj, w drugim dniu funkcjonowania, mieszkańcy dostrzegają i zauważają, że takie połączenie pojawiło się. Mam nadzieję, że linia nr 181 zostanie zrewitalizowana bardzo szybko i że PKP PLK podpisze tę umowę na dniach i w 2026, 2027 roku ten autobus zostanie zastąpiony przez regularne połączenia kolejowe, realizowane przez Koleje Dolnośląskie – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy