„Sycowski zajączek” z okazji Świąt Wielkanocnych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych na terenie hali sportowej w Sycowie odbył się po raz pierwszy „Sycowski Zajączek”. W ramach tego wydarzenia nie zabrakło różnego rodzaju warsztatów, stoisk kół gospodyń wiejskich oraz występów zespołów folklorystycznych i przedszkolaków. Impreza ta zintegrowała mieszkańców, którzy licznie przybyli, aby wspólnie świętować i spędzić ten czas razem.

Chodzi o to, że szukaliśmy przestrzeni i pomysłu na to, żeby przed świętami zintegrować ludzi, placówki. Nie ukrywam, że to jest też pomysł, który podsunęli nam sycowscy seniorzy, którzy podróżowali po różnych miejscowościach i mówili, że takie rzeczy też istnieją – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa. 

Program składa się właśnie z trzech sekcji. Z sekcji artystycznej, gdzie możemy zobaczyć występy ludowe, przedszkolaków. Możemy zobaczyć zespoły Sycowiacy, Zawadiacy oraz zespół Jarzębina z Sokołowic. Drugi segment to segment warsztatowy, czyli warsztaty zdobienia stroików, zrobienia różnych rzeczy świątecznych z wikliny oraz trzeci segment, czyli segment gastronomiczny, gdzie nasze wspaniałe koła gospodyń wiejskich, sołectwa przygotowują posiłki związane ze świętami Wielkiej Nocy – mówi Bartosz Zajdler, dyrektor Centrum Kultury w Sycowie.

Koło Gospodyń Wiejskich „Ślizowianki” ze Ślizowa. Przygotowaliśmy jajka z różnymi nadzieniami oraz taką białą kiełbaskę w kapuście kiszonej. Do wyboru, do koloru. Dla każdego coś dobrego. 

Przygotowałyśmy zimną płytę, zakąski, jakie są częste na naszych wielkanocnych stołach oraz baby wielkanocne. 

-Kto to wszystko ugotował?

-Koło Gospodyń Wiejskich „Zawada”.

Na scenie można było podziwiać między innymi występy przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 2 Misia Uszatka w Sycowie. Nie zabrakło także występów zespołu z 20-letnią historią „Zawadiacy”, który zaprezentował tradycyjne wielkanocne utwory.

-Możemy tutaj pokazać jeszcze ten zwyczaj, że on jednak jakoś tam istnieje. Nikt tego nie pamięta już, a to są naprawdę piękne pieśni – mówią członkowie zespołu „Zawadiacy”.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty robienia koszyków wielkanocnych oraz warsztaty z robienia tematycznych ozdób. 

-Trudne to jest? 

-Nie. 

-Ktoś wam tutaj pokazał, jak to należy zrobić? 

Tak. Pan nam wytłumaczył. 

-Jakoś to zamierzasz później wykorzystać, ten koszyczek? 

-Tak jest.

– W jaki sposób? 

-Będę wkładać tam różne rzeczy. 

-Powiedz nam, co tam takiego fajnego robisz?

-Jajeczko. 

-Jakoś go tutaj kolorujesz?

 -Na niebiesko. 

-Jakieś piórka też będą? 

-Tak. Niebieskie.

-Co tutaj masz teraz takiego fajnego? 

-Robiłam u pań takie jajeczko, ozdabiałam, malowałam i kurczaczki wbijałam. 

-Bardzo ciekawe wydarzenie, myślę, że przyjmie się.

-Dla każdego coś miłego. 

-Dokładnie. 

Super, naprawdę pierwszy raz coś takiego jest zorganizowane. Ja w ogóle jestem pracownikiem Miejskiego Środka Sportu i Rekreacji w Sycowie. Myślę, że Syców potrzebuje więcej takich imprez i jest fajnie – mówią uczestnicy „Sycowskiego zajączka”.

W ramach „Sycowskiego zajączka” odbył się również konkurs na najlepszą palmę i jajo.

Były właśnie wyręczane nagrody, czyli pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej. Następnie, na zakończenie wydarzenia, będą wyręczone nagrody główne. Właśnie tutaj podczas wydarzenia też trwa głosowanie – mówi Bartosz Zajdler, dyrektor Centrum Kultury w Sycowie.

Jest bardzo duża frekwencja, jest bardzo dużo wystawców, osób, które chciały się zaangażować w tworzenie tego wydarzenia. Tak że myślę, że jak na pierwszy raz, to osiągnęliśmy bardzo duży sukces i myślę, że dzisiaj na podstawie tego będziemy w stanie budować coś, co będzie jeszcze lepsze w przyszłości – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa. 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy