Sylwester. Co z obostrzeniami?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa Polacy borykają się już od wiosny. Kwestią, która od jakiegoś czasu budzi wiele wątpliwości są obostrzenia związane z obchodami Sylwestra.

Obecnie obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. Nie zalicza się do tego organizatora oraz osób z jego gospodarstwa domowego. Często pojawia się pytanie czy policja może skontrolować, czy w prywatnych mieszkaniach te zasady są przestrzegane. 

Odpowiedź jest negatywna, z uwagi na to, że aby policja mogła podjąć prawnie uzasadnioną interwencję musi spełniać chociażby przesłankę celowości, bądź mieć przesłankę polegającą na podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub podejrzeniu naruszenia przepisów prawa – mówi Grzegorz Płatek, adwokat.

Istnieją sytuacje, w których policja będzie mogła interweniować, jednak nie różnią się one od tych, na które policja reaguje także poza czasem pandemii. Jednym, z powodów interwencji może być skarga sąsiedzka. 

Mamy sygnały z konkretnych komisariatów policji, które sygnalizują, że policja nie będzie podejmować działań prewencyjnych. Jedyne działania będą wynikały ze skarg czy donosów sąsiedzkich – mówi Grzegorz Płatek, adwokat. 

Co na temat obostrzeń myślą wrocławianie?

Z tych zaleceń, które przedstawił rząd, właściwie niczego nie rozumiem. Dostosowuje swoje zachowanie do zaleceń z marca i lutego. Wtedy były one jasne i społeczeństwo je rozumiało.

Dla mnie są durne, no niestety. Myślę, że jest to duży chaos i niepotrzebne zamieszanie.

Skoro jest wirus, to są potrzebne obostrzenia. 

Ja myślę, że to dobry pomysł. Według mnie nie powinno być żadnych zabaw. Ludzie powinni zostać w domu. I powinna być godzina policyjna. 

Kwestią, która budzi kontrowersje jest zakaz przemieszczania się, potocznie nazwany godziną policyjną. 

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie konkretnie i jednoznacznie, z uwagi na to, że premier opowiedział się za zniesieniem owego zakazu i za klasycznym nawoływaniem do tego, żeby społeczeństwo ograniczało się w przemieszczaniu tego konkretnego dnia. Z drugiej strony ten przepis obowiązuje w rozporządzeniu, które weszło w życie 28 grudnia 2020 roku. W związku z tym organy mogą nakładać kary administracyjne, a policja mandaty karne, które wynikają z kodeksu wykroczeń – mówi Grzegorz Płatek, adwokat. 

Sylwestrowe obostrzenia dla wielu osób są niejasne. Między innymi dlatego komentarza w tej sprawie odmówiła Komenda Wojewódzka Policji. 

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy