Kolejni pacjenci trafiają do szpitali, a miejsca ubywa. Na razie w całym województwie wolnych jest blisko 900 łóżek i około 60 respiratorów. Wicewojewoda Bogusław Szpytma zapowiedział również, że szczepionki na grypę są w drodze, jednak niewiadomo, kiedy i w jakiej ilości dotrą. Sytuacja epidemiczna na Dolnym Śląsku jest omawiana podczas specjalnego konwentu.
– Jest w tej chwili wiele niejasności, tym bardziej, że kilka powiatów na terenie Dolnego Śląska znalazło się w tej strefie czerwonej, a w związku z tym dodatkowe obostrzenia, dodatkowe problemy. Wiel pytań dotyczących funkcjonowania szpitali, zdalnego nauczania i funkcjonowania powiatów – mówi Roman Potocki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego oraz Starosta Powiatu Wrocławskiego.
Konwenty Powiatów Województwa Dolnośląskiego organizowane przez przewodniczącego Romana Potockiego mają służyć wymianie doświadczeń, ale także wyjaśnieniu tych kwestii, które wśród samorządowców budzą niejasności lub kontrowersje jak na przykład to, jak ma wyglądać utworzenie w szpitalach miejsc dla pacjentów z COVID-19.
– Mimo rozległości województwa dolnośląskiego i różnych powiatów, to gdybyśmy spojrzeli dzisiaj na tę dyskusję to właściwie we wszystkich powiatach pojawia się to samo pytanie i ta sama wątpliwość. Wymiana doświadczeń powoduje, że korzystamy z tych najlepszych wzorców, żeby je również u siebie zastosować – dodaje Roman Potocki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego oraz Starosta Powiatu Wrocławskiego.
Podobne problemy jednostek samorządowych skłaniają do bliższej współpracy. Starostowie podczas Konwentów mogą rozwiać swoje wątpliwości, a później przekazywać tę wiedzę mieszkańcom.
– My jako Starostowie wolimy się dopytać, jak załatwić dany problem, żeby później nie mieć ewentualnie problemów prawnych – zaznacza Roman Potocki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego oraz Starosta Powiatu Wrocławskiego.
W związku z dynamicznym wzrostem zakażeń, posiedzenia Konwentów Powiatów województwa Dolnośląskiego będą odbywać się cyklicznie, tak, aby starostowie oraz władze województwa mogli na bieżąco wymieniać się informacjami i reagować na stale pogarszającą się sytuację.