Sytuacja kryzysowa opanowana. Algi nadal niebezpieczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ostatnie dni nie były spokojne. Na Dolnym Śląsku w wielu miejscach na rzekach zanotowano stany ostrzegawcze i alarmowe. Cały czas obawiano się o algi, które od kwietnia cały czas są w zbiorniku Czernica. Nie podjęto jednak decyzji o całkowitym odcięciu zbiornika od rzeki. Sytuacja jest monitorowana.

Obawy były ogromne, bo niż atmosferyczny przyniósł opady podobne do tych, jakie były przyczyną powodzi w 1997  i w 2010 roku. Największe obawy dotyczą pogórza Sudeckiego. Teraz było spokojniej. 

  • W dwóch gminach były ogłoszone pogotowia powodziowe, to jest Mysłakowice i Piechowice, czyli Kotlina Jeleniogórska – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Ale były też inne zagrożone miejscowości. 

  • Utrzymywałem kontakt z włodarzami gmin, w których wydawało się, że sytuacja może być niebezpieczna, czyli burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, wójtem Borowej, burmistrzem Kątów Wrocławskich czy Świebodzic – dodaje. 

  Sytuacja była dynamiczna, bo deszcz był mocny, ale sytuację ratowało to, że nie padał bez przerwy. 

  • Opad nie był ciągły, była zmiana intensywności, były przerwy między opadami, co pozwalało spokojnie tej wodzie spływać. W szczytowym momencie mieliśmy przekroczonych kilka stanów alarmowych i ostrzegawczych – mówi Robert Korzeniowski, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego DUW we Wrocławiu.  

Kolejnym problemem są algi w zbiorniku Czernica. 

  • Na razie w  głównym nurcie Odry i innych starorzeczach nie stwierdzamy, będziemy mocno kontrolować inne starorzecza, bo doświadczenia innych lat wskazuje, że jest prawdopodobieństwo, że jeśli w jednym starorzeczu coś występuje to może występować też w innym miejscu. To jest przedmiot naszych kontroli – dodaje wojewoda.  

Na razie sytuacja jest opanowana i stabilna, tym bardziej, że w najbliższych dniach nie przewiduje się opadów deszczu. 

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy