To jest pierwsza tego typu wystawa poświęcona sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Prace nad nią trwały dwa lata. W poszukiwaniu eksponatów jej organizatorzy odbyli szereg wypraw studyjnych między innymi do Berlina, Drezna, do różnych miejscowości w Czechach, ale też przede wszystkim do tych, które znajdują się na Śląsku.
–Zanurzycie się państwo w świecie rokoka, epoki dziwnej, niedookreślonej, ciągle poddawaną wątpliwościom. Dla nas okazała się być rodzajem fascynacji, wyzwania. Co więcej, to nie tylko druga połowa XVIII wieku, bo wtedy to rokoko rzeczywiście tu na Śląsku rozkwitło, ale okazuje się również wiek XIX i co najciekawsze artyści współcześni również ulegają tej magii, tej niezwykłości, temu bogactwu i fantazji, bo przecież to jest ornament, to jest rzeczywiście żywioł – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wystawa zajmuje całą przestrzeń wystaw czasowych Pawilonu Czterech Kopuł oraz częściowo dziedziniec muzeum. Możemy na niej podziwiać między innymi słynną szafę wrocławską, elementy serwisu Fryderyka II Wielkiego dla wrocławskiego zamku, suknie trzyczęściową pochodzącą z 1730 roku, czy też żyrandol pałacowy z 1760 roku.
–Wystawa pokazuje całe spektrum tego stylu nazywanego stylem rokoka. To oczywiście cała gama wszelkiego rodzaju ornamentów, które zostały wytworzone w tym czasie, sposobu dekoracji, myślenia o sztuce, sposobu myślenia o kolorze. Pokazujemy właściwie wszystko. Od klamek zabytkowych, poprzez wspaniałe kostiumy, do sztuki współczesnej, która w dużej mierze będzie zaskakiwała – mówi Iwona Dorota Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.
Warto też wspomnieć o tym, że wystawa „Szaleństwo Rokoka!” ma aż 17 kuratorów.
–Przede wszystkim są to dzieła związane ze Śląskiem. To znaczy albo kiedyś były na wyposażeniu pałaców czy ewentualnie innych jakichś pomieszczeń na Śląsku albo były wykonywane przez mistrzów śląskich. W związku z tym, wszystko się kręci wokół Śląska i to jest jakby nasza interpretacja, nasza wizja tej epoki, tego szaleństwa i tego niezwykłego okresu w sztuce jakim jest rokoko – mówi Małgorzata Korżel-Kraśna, współorganizatorka wystawy „Szaleństwo Rokoka!”.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 14 stycznia 2024 roku.