#SzanujWodę, bo zabraknie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Znajdujemy się nad rzeką Oławką, z której produkowana jest woda, która trafia później do wrocławskich kranów. Na całym świecie dostępny jest zaledwie procent słodkiej wody, dlatego MPWiK prowadzi kampanię #SzanujWodę, która podkreśla jej znaczenie.

Wydaje nam się, że woda jest czymś naturalnym. Budzimy się i już wtedy zaparzamy kawę, myjemy twarz, potem też cały dzień ta woda nam towarzyszy. Robimy to zupełnie nieświadomie. Sięgamy do kranu, a ona tam po prostu jest – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK Wrocław.

Tymczasem, według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce zwrócić uwagę na problem i podkreślić to jak ważne jest szanowanie wody poprzez proste czynności.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele wody marnujemy. Sięgamy po nią odruchowo, często całkowicie nieświadomie. Polacy zużywają średnio około 150 litrów wody na osobę w ciągu doby. My we Wrocławiu nieco mniej – około 120 litrów – dodaje Piotr Błachut z MPWiK Wrocław.

Najwięcej wody zużywamy na higienę, dlatego zamiast kąpieli, warto postawić na przykład na szybki prysznic. Ważne są szczegóły: uruchamianie pralki, kiedy jest pełna lub podlewanie roślin wodą zebraną podczas deszczu. 

Możemy myć owoce i warzywa w misce, a nie pod bieżącą wodą i dzięki temu w ciągu minuty jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 13 litrów wody. Kolejna sprawa – należy unikać tak zwanego wodolejstwa, czyli na przykład zakręcajmy krany, kiedy myjemy zęby albo się golimy – podkreśla Piotr Błachut z MPWiK Wrocław.

Staramy się z kampanią docierać do wszystkich mieszkańców, ale szczególny akcent kładziemy tutaj na młode pokolenie, czyli dzieci w wieku przedszkolnym, bo wychodzimy z założenia, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Dodatkowo to, czego Jaś się nauczy, tego będzie mógł nauczyć rodziców, rodzeństwo, dziadków – zaznacza Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK Wrocław.

Sporo wody wykorzystywanej jest do produkcji żywności. Na przykład tabliczka czekolady pochłania nawet 17 tysięcy litrów wody, a wyprodukowanie kilograma wieprzowego mięsa zużywa nawet do 6 tysięcy litrów wody.  Kampania #SzanujWodę ma zwrócić także uwagę mieszkańców na marnotrawstwo, któremu można szybko i łatwo zapobiec. Wystarczy zacząć od małych rzeczy.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy