Szczepienia dla seniorów. Warto?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia zmieniła wszystko, także okres grypowy, który jest zupełnie inny. Objawy grypy trudno odróżnić od objawów koronawirusa. Czy warto zdecydować się na szczepienia w tym pandemicznym czasie? Wrocławscy seniorzy przyznają, że często - mimo chęci - szczepionek brak.

Zapytani o ewentualną możliwość zaszczepienia się, seniorzy przyznali, że długo by się nie zastanawiali. Problem w tym, że szczepionek nie ma. Znaleźli się także tacy, dla których to pierwszy rok od wielu lat, w którym nie mają możliwość zaszczepienia się.

Specjaliści zapewniają, jeśli tylko jest taka możliwość, warto się zaszczepić. Seniorzy są grupą największego ryzyka, przez słabą odporność.

Warto, przed każdym sezonem. W tym roku jednak szczególnie, mając na uwadze także bezpieczeństwo naszego najbliższego otoczenia – mówi prof. Leszek Szenborn, z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

Mimo sporego zapotrzebowania i zleceń lekarskich, szczepionek brakuje. Apteki składają zamównienia, ale szczepionek doczekać się nie mogą.

Pacjenci codziennie pytają, jest kilkanaście takich zapytań, jednak szczepionek nadal nie ma. Z hurtowni dostaliśmy informacje, że pojawią się na początku miesiąca, teraz już mamy połowę października i pewnie cały czas tak będą przesuwać te dostawy – dodaje Anna Gruba z Akademickiej Apteki. 

Wśród zapytanych seniorów znaleźli się także tacy, którzy szczepionkami nie są zainteresowani. Dynamicznie rozwijająca się pandemia nie zmieniła ich zdania. 

Wiadomo, że szczepienia przeciwko grypie nie są stuprocentową pewnością, zwłaszcza w przypadku seniorów, ale zawsze są zabezpieczeniem. Dlatego warto, zwłaszcza we Wrocławiu, w którym od wielu lat są one refundowane dla tej grupy wiekowej – podsumowuje zakaźnik. 

Lekarze podkreślają, że spędzenie jesieni z zachowaniem wszelkich środków ostrożności takich jak maseczki czy dezynfekcja rąk może zmniejszyć liczbę zachorowań na typową grypę. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy