Szczepienia. Lekarze apelują do seniorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia dla seniorów to niełatwy czas. Służba zdrowia, która od miesięcy działa na zupełnie innych warunkach, także stworzyła nową rzeczywistość, w której musieli się odnaleźć. Pani Danuta jest seniorką w grupie ryzyka. Przyznaje, że na początku trochę obawiała się wizyty.

– Nie byłam prawie pół roku i trochę się bałam, ale widać, że wszystko jest w porządku, bez kolejek. Wydaje mi się, że ludzie powinni cały czas korzystać ze służby zdrowia. Lekarze normalnie przyjmują i dają skierowania – mówi Danuta Mitura, seniorka.

Pacjenci przychodzą, choć jest część, która woli korzystać z teleporady, jest to około 30%. Działamy normalnie, jedynie choroba lekarza może opóźnić cały proces – dodaje Monika Kowalska, rzeczniczka USK we Wrocławiu.

Mimo że pandemia nie zatrzymała innych chorób, teraz oczy wszystkich medyków są skierowane na szczepienia. Lekarze apelują, żeby nie zwlekać.

Nie da się uniknąć kontaktu z wirusem, nawet siedząc tylko w domu. Seniorzy powinni się szczepić, bo konsekwencje i powikłania covidowe mogą być dla nich zdecydowanie groźniejsze niż sama szczepionka. Ona tylko chwilowo może osłabić – wyjaśnia prof. Bernarda Kazanowska, Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

– Mimo że przeszedłem COVID-19, parametry szczepionki i jej możliwości obligują do tego, żeby się zaszczepić, nawet samych ozdrowieńców – tłumaczy prof. Romuald Zdrojowy, Klinka Urologii i Onkologii Urologicznej USK we Wrocławiu.

– Nie ma innego wyjścia, jeśli ktoś chce żyć i cieszyć się życiem i wnukami, to musi się zaszczepić. To jest bardzo ludzkie, że mamy obawy, ale musimy korzystać z doświadczeń – dodaje prof. Leszek Szenborn, Klinka Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu. 

Specjaliści podkreślają, że dla seniorów koronawirus może być o wiele groźniejszy niż przetestowana szczepionka. Obawy i wątpliwości to naturalna rzecz, jednak tylko szczepienia na dużą skalę mogą pomóc w zakończeniu pandemii. Maria Podolak-Dawidziak jest doświadczonym hematologiem i teraz także znalazła się w grupie ryzyka. Podkreśla, że w obecnej sytuacji decyzja jest prosta.

Niewątpliwie nie warto zaryzykować ciężkiej choroby. Jeżeli jest szansa i możliwość z racji zawodu, to z tego korzystam. Nie widzę żadnego powodu, żeby coś dodawać, bo to jest jasne jak słońce – podsumowuje Maria Podolak-Dawidziak, zaszczepiona hematolog.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy