Szczepienia na Covid-19 na dobry początek wakacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Na Internetowym Koncie Pacjenta dziecka znajdziemy jego e-skierowanie i już możemy zarejestrować dziecko. Możliwości jest wiele. Możemy skontaktować się z wybranym punktem szczepień, albo przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989. Najważniejsze jednak jest to, by jak najszybciej skorzystać z możliwości zaszczepienia dziecka. I to jeszcze w czasie wakacji, przed wrześniowym powrotem do szkół.

Szkoła podstawowa nr 64 we Wrocławiu przy ul. Wojszyckiej uczy się tutaj 640 uczniów. Trzystu ma ponad 12 lat i już mogą skorzystać ze szczepień. Dla dyrekcji szkoły to ważny moment.

Bardzo przeżyliśmy sytuację covidową. Już od października zawieszałam zajęcia i zawiesiłam je w pewnym momencie dla całej szkoły. Chorowali uczniowie, chorowali nauczyciele. Bardzo bym nie chciała powtórki w przyszłym roku, chciałabym, żeby było normalnie – mówi Karolina Mitelska, dyrektorka SP nr 64 we Wrocławiu.

– Dzięki temu wrócimy do szkół tak stacjonarnie. W przyszłym roku zdajemy egzamin, więc tym bardziej lepiej by było, żebyśmy wrócili do tej szkoły. Uważam, że jest to potrzebne – mówi Alicja Czerska, uczennica SP nr 64 we Wrocławiu.

– Nie miałam, żadnych wątpliwości. Dla mnie ważniejsze jest to, żeby móc normalnie zacząć żyć, niż martwić się o to, co jest w tej szczepionce, bo jeżeli działa na innych ludzi, to czemu miałaby nie zadziałać na mnie – mówi Anna Jędrzejczak, uczennica SP nr 64 we Wrocławiu.

Na zaszczepienie dziecka zgodę muszą wyrazić rodzice. W wielu sytuacjach ani ich ani ich dzieci nie trzeba było do tego namawiać.

– My w domu rozmawiamy o tych rzeczach, także tu nie było konieczności namawiania, czy przekonywania. Ona po prostu wie, że po prostu tak trzeba, naturalnie. Ja jestem już po drugiej dawce i nie wyobrażam sobie, żebyśmy się nie szczepili – mówi Rafał Deneka, tata zaszczepionej na COVID-19 córki.

– Wszyscy powinniśmy się zaszczepić dla siebie, dla innych, dla zdrowia po prostu. Musimy się zaszczepić, żeby pokonać jakoś tego wirusa. Zaszczepiłam od razu swojego syna, jak tylko pojawiła się możliwość. Teraz już po pierwszej dawce może jechać na obóz i jestem spokojniejsza – mówi Beata Garncarek, mama 14-letniego syna zaszczepionego na COVID-19.

– Ja swojego syna szczepię, żeby miał bezpieczne wakacje i żeby mógł wrócić do szkoły od września – mówi Joanna Nyczak, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Grupa zaszczepionych powinna być jak największa.

– Musimy wszystkich zaszczepić, kogo się da dlatego, że jeżeli dorośli zaczną chorować to nastąpi taka endymizacja choroby. Będą się rodzić bez odporności dzieci i one będą zawsze stanowiły pulę gotową do zakażenia – mówi prof. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM We Wrocławiu.

– Warto się zaszczepić, ponieważ jeśli się zaszczepimy możemy pomyśleć o wakacjach, możemy wyjechać do innego kraju i czuć się bezpiecznie – mówi Julia Kornak, uczennica SP nr 64 we Wrocławiu.

Specjaliści namawiają by zapisywać dzieci na szczepienia, ale można też skorzystać z wielu innych możliwości. Na przykład pierwszego dnia wakacji na stadionie można to zrobić bez skierowania i bez kolejki.

Szczepionki są dostępne. We Wrocławiu będą dostępne na stadionie i w ponad 120 punktach szczepień na terenie całego miasta -dodaje Joanna Nyczak, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych We Wrocławiu.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy