Szczepienia przeciwko HPV zapobiegają powstawaniu nowotworów. XIII edycja szczepienia nastolatków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rak szyjki macicy to jest realne zagrożenie, które powoduje tysiące zgonów. Od ponad 12 lat we Wrocławiu działa program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, który może być przyczyną rożnego rodzaju nowotworów, w tym raka szyjki macicy. Program ten obejmuje szereg działań edukacyjnych dla nastolatek i nastolatków oraz bezpłatne szczepienia przeciwko HPV.

Od 13 lat szczepimy 13-letnie dziewczęta, od dwóch lat też 13-letnich chłopców, mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, podając im szczepionkę przeciwko HPV. Program ma również część edukacyjną. Prowadzimy edukację w szkołach, edukujemy także rodziców – mówi Piotr Wanatowicz, Kierownik Działu Programów Zdrowotnych i Promocji Zdrowia WCZ.

W tym roku ze szczepień mogą skorzystać  dzieci urodzone w 2009 roku i warunek konieczny – zameldowane we Wrocławiu.

Szczepienia odbywają się we wszystkich placówkach, w których zadeklarowane są dzieci z danego rocznika. W praktyce wygląda to w ten sposób, że przychodnie sprawdzają, ile mają dzieci, w tym roku z rocznika 2009. Zgłaszają się do tych rodziców, dzwonią do nich, informują o programie, zapraszają na szczepienia. Dzieci mogą przyjść z rodzicami i zostają zaszczepione – mówi Piotr Wanatowicz.

Mało się o tym mówi, ale wirusy HPV dotyczą też mężczyzn, powodując różnego rodzaju nowotwory.

Schorzenia nowotworowe, które są związane z wirusami HPV to najczęściej rak szyjki macicy, ale także rak pochwy, rak penisa, odbytu, jamy ustnej. Tak że jest szeroka gama nowotworów, które są związane z tymi wirusami – mówi prof. Dr hab. n. Med. Lidia Hirnle, wieloletni kierownik I katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UMW im. Piastów Śląskich.

Lekarze zaznaczają – im wcześniej się zaszczepimy przeciwko HPV tym efekt  jest skuteczniejszy. Ale profilaktycznie zaszczepić się można również powyżej 13-ego roku życia.

Te starsze grupy to dotyczy przede wszystkim kobiet. Nawet zastosowanie szczepionki u kobiet, które już mają te stany przed rakowe, okazuje się, że zmniejsza ryzyko nawrotu, poprawia wyniki leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW im. Piastów Śląskich.

Dodatkowe informacje na temat wrocławskiego programu profilaktyki HPV dostępne są na stronie: hpv.um.wroc.pl