– Od 13 lat szczepimy 13-letnie dziewczęta, od dwóch lat też 13-letnich chłopców, mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, podając im szczepionkę przeciwko HPV. Program ma również część edukacyjną. Prowadzimy edukację w szkołach, edukujemy także rodziców – mówi Piotr Wanatowicz, Kierownik Działu Programów Zdrowotnych i Promocji Zdrowia WCZ.
W tym roku ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2009 roku i warunek konieczny – zameldowane we Wrocławiu.
– Szczepienia odbywają się we wszystkich placówkach, w których zadeklarowane są dzieci z danego rocznika. W praktyce wygląda to w ten sposób, że przychodnie sprawdzają, ile mają dzieci, w tym roku z rocznika 2009. Zgłaszają się do tych rodziców, dzwonią do nich, informują o programie, zapraszają na szczepienia. Dzieci mogą przyjść z rodzicami i zostają zaszczepione – mówi Piotr Wanatowicz.
Mało się o tym mówi, ale wirusy HPV dotyczą też mężczyzn, powodując różnego rodzaju nowotwory.
– Schorzenia nowotworowe, które są związane z wirusami HPV to najczęściej rak szyjki macicy, ale także rak pochwy, rak penisa, odbytu, jamy ustnej. Tak że jest szeroka gama nowotworów, które są związane z tymi wirusami – mówi prof. Dr hab. n. Med. Lidia Hirnle, wieloletni kierownik I katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UMW im. Piastów Śląskich.
Lekarze zaznaczają – im wcześniej się zaszczepimy przeciwko HPV tym efekt jest skuteczniejszy. Ale profilaktycznie zaszczepić się można również powyżej 13-ego roku życia.
– Te starsze grupy to dotyczy przede wszystkim kobiet. Nawet zastosowanie szczepionki u kobiet, które już mają te stany przed rakowe, okazuje się, że zmniejsza ryzyko nawrotu, poprawia wyniki leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW im. Piastów Śląskich.
Dodatkowe informacje na temat wrocławskiego programu profilaktyki HPV dostępne są na stronie: hpv.um.wroc.pl