Szczepienie przeciwko Covid-19. Chętnych nie ma

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do punktów szczepień przeciwko Covid-19 zgłasza się coraz mniej pacjentów. Tak samo do poradni lekarzy rodzinnych i do aptek. Jeśli spojrzymy na mapę Polski to wygląda to przerażająco, bo najwięcej osób szczepi się na Mazowszu. Czyli jest to 200-300 osób dziennie. W naszym regionie - kilkanaście. Lekarze cały czas namawiają, by skorzystać z tych szczepień, bo dzięki nim przechodzimy tę chorobę łagodniej i mamy szansę na przeżycie.

Teraz w Polsce przeciwko covidowi szczepi się 300-400 osób dziennie. To dramatycznie mało. A covid nie ustąpił. 

Jest covid i oprócz środków bezpieczeństwa indywidualnego, ja akurat jestem bez maseczki, ale to sytuacja wyjątkowa, bo cały czas w szpitalu używamy maseczki, unikamy zgromadzeń. No i ta profilaktyka, czyli szczepienia, przynosi bardzo dobre efekty  – mówi prof. Rafał Matkowski, specjalista-onkolog, Brest Unit DCOPiH we Wrocławiu. 

Od trzech lat mamy, znamy koronawirusa, a specjaliści na co dzień nadal mają kontakt z pacjentami, którzy nie wierzą w jego istnienie. 

  • Przychodzą pacjenci, którzy są zadeklarowanymi antyszczepionkowcami  i staramy się ich przekonać do szczepień. Ci, którzy chcieli to się już zaszczepili, ale my jednoznacznie rekomendujemy konieczność szczepień – mówi Ireneusz Pawlak , dyr. ds. medycznych DCOPiH we Wrocławiu. 
  • To szczególnie ważne u osób starszych z wieloma chorobami, a szczególnie istotne dla chorych onkologicznie. 
  • Namawiamy pacjentki. Jedyny okres, kiedy prosimy, żeby powstrzymały się przed szczepieniem to tydzień przed i po operacji. A tak podczas chemioterapii, leczenia systemowego namawiamy do szczepienia się, żeby nie było, że przychodzą z infekcjami , a my nie możemy ich operować ani leczyć – mówi prof. Rafał Matkowski, specjalista-onkolog, Brest Unit DCOPiH we Wrocławiu. 

W gabinetach POZ sporadycznie zdarzają się pacjenci, którzy chcą przyjąć dawkę przypominającą. Pierwszorazowych – nie ma w ogóle. A covid nadal atakuje i lekarze namawiają do korzystania z tej formy profilaktyki. 

  • Gorąco zachęcamy, bo jest ten element, który istotnie ratuje życie. Szczepić się przeciwko covidowi, ale nie zapominać o szczepionkach na HPV, bo to nasze dzieci będzie ratować w przyszłości –  mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik dyr. ds. rozwoju  DCOPiH we Wrocławiu.  

Przeciwko Covid-19 co najmniej jedną dawką zaszczepiło się niespełna 60 proc. Polaków. Dla porównania – Brazylia 87 proc., Włochy – 84 proc. , Francja – 81 proc., Turcja – 72 proc. , Kenia – 69 proc. Polska wypada więc – delikatnie mówiąc – nie najlepiej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy