Szczepionki na grypę na wagę złota

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zaledwie 4-5 procent Polaków w ostatnich latach korzystało ze szczepionek przeciwko grypie. To dramatycznie mało. Tym bardziej, że jest to lek, który wielu pacjentom ratuje zdrowia, a nawet życie. Ale ten rok jest zupełnie inny. Teraz zapotrzebowanie na szczepionki jest wielokrotnie większe, ale niestety w aptekach brakuje szczepionek.

 

Apteka Akademicka w szpitalu przy ulicy Borowskiej. Tu na szczepionki przeciwko grypie zapisało się ponad 100  osób. I wszystko wskazuje na to, że pacjenci szczepionek się nie doczekają. 

– Nie złożyliście zamówienia? Składamy codziennie, na kilkaset sztuk i codziennie dostajemy odmowę  z hurtowni – mówi Anna Gruba, Apteka Akademicka.    

Chętnych do kupienia szczepionki, która kosztuje mniej niż 50 zł, jest wielu. Seniorzy mogą skorzystać z 50 procentowej zniżki, ale to wszystko teoria, bo szczepionek – jak już mówiliśmy – po prostu nie ma.    

– Dostajemy z hurtowni informacje, że te dostawy będą w połowie października, potem pod koniec, a w końcu tych dużych dostaw pewnie nie będzie – mówi Anna Gruba, Apteka Akademicka.    

– Jest duża reglamentacja. Dolnośląskie apteki dostają dosłownie kilka szczepionek. Co mamy robić my, pacjenci? No czekać, mam nadzieję że się szczepionki pojawią – mówi mgr Olga Fedorowicz,  Zespół Farmacji Klinicznej USK we Wrocławiu. Lekarze od lat namawiają,  by się szczepić. I dla kogo jest  to szczególnie ważne. 

– Dla osób starszych, dla osób z deficytami immunologicznymi to może być stan zagrożenia życia.  I nie można tego ignorować, ale niepokoi mnie to, że nadal nie ma tych szczepionek  – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny  – największy w regionie. Tu pracuje prawie 5 tysięcy osób. Bez względu na sposób zatrudnienia każdy z personelu – po raz pierwszy w tym roku – może się tu za darmo zaszczepić . W ciągu 3 dni zrobiło to prawie tysiąc osób – lekarze, pielęgniarki, położne. 

– Pacjenci stwarzają zagrożenie dla personelu więc ważne jest to, żeby personel podjął akcje prewencyjne.  Po to, żeby być później na stanowisku, kiedy będzie najbardziej potrzebny dla szpitala – mgr Olga Fedorowicz,  Zespół Farmacji Klinicznej USK we Wrocławiu. 

 Gabinet zabiegowy, a w środku towar przez wielu pożądany. 

– Mamy wielu pacjentów chętnych do szczepienia. Drżą pani ręce?  to towar reglamentowany? Staram się być opanowana – mówi Bożena Stępniewska, starsza pielęgniarka. 

Wielu lekarzy szczepi się przeciwko grypie regularnie od lat. I tych przekonywać nie trzeba.    

– W sposób udowodniony naukowo  szczepionki – nie w stu procentach, ale jednak , chronią przed zachorowaniem na grypę – mówi Wojciech Nyczak, lekarz okulista. 

– To jedna z form ochrony, w zasadzie jedyna skuteczna. A grypa to groźna choroba, daje poważne powikłania, a my nie wiemy, czy będziemy w grupie ryzyka i jak będziemy tę chorobę przechodzić – mówi Katarzyna Forkasiewicz, anestezjolog. 

Niestety, nie dla wszystkich zatrudnionych w szpitalu, wystarczy  szczepionek.  Ale wszyscy liczą na to, że prawie 2 tysiące osób personelu szpitalnego, na co dzień opiekujących się pacjentami,  skorzysta ze szczepień. 

Szczepionka przeciwko grypie towarem reglamentowanym? To bardzo dziwne, ale warto spróbować ją zdobyć – dla zdrowia . 

 

 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy