– Warto się szczepić? Jak co roku. Gorąco namawiam, wszystkich, szczególnie pacjentów z grupy ryzyka. Wierzymy i wiemy, że szczepiąc się chronimy siebie i swoich pacjentów.
Tak mówią specjaliści. W Polsce co roku na grypę choruje co dziesiąty dorosłych i co trzecie dziecko. Co roku z powodu powikłań pogrypowych umiera nawet 600 tysięcy osób.
Ten rok – pandemiczny – jest szczególny, dlatego szczepienia przeciwko grypie są zalecane wszystkim.
– Oprócz infekcji przeziębieniowych, grypy, jest koronawirus. Szczepiąc się na grypę zdejmujemy sobie jeden problem z głowy – mówi dr Agnieszka Mastalerz – Migas Konsultant Krajowa w dziedzinie Medycyny Rodzinnej.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Największy w regionie. Tu pracuje ponad półtora tysiąca lekarzy i prawie 3 tys. pielgniarek. Bezpieczeństwo zdrowotne personelu i tysięcy hospitalizowanych pacjentów jest tu szczególnie ważne.
– Gorąco polecam szczepienia wszystkim. Po to, żeby jesienią nie nakładały się na siebie te dwie epidemie – grypa i koronawirus . Sam zaszczepię w świetle kamer po to, by dać jasny sygnał, że szcepienie jest ważne – mówi dr Piotr Pobrotyn, dyrektor USK we Wrocławiu.
Podobnie jest w wielu wrocławskich firmach, między innymi we wrocławskim Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator .
– Namawiamy wszystkich naszych pracowników do szczepienia się na grypę – mówi Tomasz Kabała.
Do aptek i przychodni tegoroczna szczepionka na grypę trafi na początku września. Koszt? Najprawdopodobniej około 40-stu zł.
– Warto się zaszczepić, po co narażać się na powikłania – mówi Michał Koc z Wrocławia.
Wielu pacjentów już teraz dowiaduje się, jak w czasie pandemii koronawirusa będą mogli umówić się do lekarza na badanie i szczepienie.
– Szczepionki będą jesienią w przychodniach. Wystarczy przyjść i po badaniu zaszczepić się, albo skorzystać z e-porady, dostać e-receptę i samamu kupić szczepionkę. Potem trzeba umówić się w przychodni rejonowej i po badaniu zaszczepoić się – wyjaśnia dr Agnieszka Mastalerz- Migas
Jak co roku we Wrocławiu kilka tysięcy seniorów będzie mogło skorzystać z darmowych szczepień na grypę, a osobom po 65. roku życia przysługuje 50-cio proc. zniżka.
Tylko 4 proc.Polaków szczepi się przeciwko grypie. Powikłania są froźne dla zdrowia i życia. Warto się zaszczepić, by móc powiedzieć, że Polak jest mądry przed, a nie po szkodzie.