Szczepmy się na grypę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Nadal nie ma na tę chorobę szczepionki. Tymczasem jesienią czeka nas kolejna fala zachorowań na grypę. Na to mamy szczepionki. Warto z nich skorzystać - mówią lekarze – bo to zwiększa naszą odporność.

– Warto się szczepić? Jak co roku. Gorąco namawiam, wszystkich, szczególnie pacjentów z grupy ryzyka. Wierzymy i wiemy, że szczepiąc się chronimy siebie i swoich pacjentów. 

Tak mówią specjaliści. W Polsce co roku na grypę choruje co dziesiąty dorosłych i co trzecie dziecko.  Co roku z powodu powikłań pogrypowych umiera nawet  600 tysięcy osób.

Ten rok – pandemiczny –  jest szczególny, dlatego szczepienia przeciwko grypie są zalecane wszystkim. 

 – Oprócz infekcji przeziębieniowych, grypy, jest koronawirus. Szczepiąc się na grypę zdejmujemy sobie jeden problem z głowy – mówi dr Agnieszka Mastalerz – Migas Konsultant Krajowa w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Największy w regionie. Tu pracuje ponad półtora tysiąca lekarzy i prawie 3 tys. pielgniarek. Bezpieczeństwo zdrowotne personelu i tysięcy hospitalizowanych pacjentów jest tu szczególnie ważne. 

– Gorąco polecam szczepienia wszystkim. Po to, żeby jesienią nie nakładały się na siebie te dwie epidemie – grypa i koronawirus . Sam zaszczepię w świetle kamer po to, by dać jasny sygnał, że szcepienie jest ważne  – mówi dr Piotr Pobrotyn, dyrektor USK we Wrocławiu.  

Podobnie jest w wielu wrocławskich firmach, między innymi we wrocławskim Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator .

– Namawiamy wszystkich naszych pracowników do szczepienia się na grypę – mówi Tomasz Kabała.

Do aptek i przychodni tegoroczna szczepionka na grypę trafi na początku września.  Koszt? Najprawdopodobniej  około 40-stu zł.  

– Warto się zaszczepić, po co narażać się na powikłania –  mówi Michał Koc z Wrocławia.  

Wielu pacjentów  już teraz dowiaduje się, jak w czasie pandemii koronawirusa będą mogli umówić się do lekarza na badanie i szczepienie. 

 

– Szczepionki będą jesienią w przychodniach. Wystarczy przyjść i po badaniu zaszczepić się, albo  skorzystać z e-porady, dostać e-receptę i samamu kupić szczepionkę. Potem trzeba umówić się w przychodni rejonowej i po badaniu zaszczepoić się – wyjaśnia dr Agnieszka Mastalerz- Migas

Jak co roku we Wrocławiu kilka tysięcy seniorów będzie mogło skorzystać z darmowych szczepień na grypę, a osobom po 65. roku życia przysługuje  50-cio  proc. zniżka.

 Tylko 4 proc.Polaków szczepi się przeciwko grypie. Powikłania są froźne dla zdrowia i życia. Warto się zaszczepić, by móc powiedzieć, że Polak jest mądry przed, a nie po szkodzie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy