Szklane dzieła sztuki Barbary Idzikowskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To bardzo trudny materiał. Kruchy, delikatny, wymagający cierpliwości i oczywiście talentu. Szkło. Można o nim mówić wiele i artyści to potrafią. Ale wolą tworzyć dzieła sztuki. We Wrocławiu najbardziej znane również w przestrzeni publicznej są instalacje Barbary Idzikowskiej. Zapraszamy do pracowni, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ruska 46.  Samo centrum Wrocławia. Tu od 2006 roku znajduje się pracownia Barbary Idzikowskiej, która z rozbrajającą szczerością odpowiada, dlaczego wiele lat temu wybrała właśnie szkło. 

Przez niedopatrzenie. Nic innego teraz nie umiem robić. A wcześniej się nie zorientowałam, że można coś zmienić w swoim życiu – mówi Barbara Idzikowska, artystka. 

I całe szczęście, bo nie powstałoby wiele z tych dzieł. To firanka w gabinecie prezydenta Wrocławia. Krasnoludki, ale kobiety. Przez wiele lat obcował z nimi – o ile można tak powiedzieć – były prezydent Rafał Dutkiewicz. 

Obowiązywał już wtedy artystyczny i administracyjny gender-balance, to zapadła decyzja, że w oknie prezydenta powstanie firanka wykonana przez Barbarę Idzikowską – mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia. 

To nie jedyne szklane dzieła sztuki Barbary Idzikowskiej we Wrocławiu. W Kościele Garnizonowym w 2007 roku powstał witraż z wizerunkiem Jana Pawła II.  We wrocławskim Ossolineum kolejna niespodzianka – witraż przedstawiający Madonnę karmiącą według Durera. W podobnej stylistyce – „Kołysanka”, w szpitalu przy ul. Borowskiej, tuż przed kliniką położnictwa. I wszystko z ulubionego przez artystkę szkła. 

Szkło jest dosyć kapryśne, bo potrafi pękać. Agresywne – potrafi kaleczyć, ale potrafi być bardzo efektowne w połączeniu ze światłem. Trzeba je rozumieć, żeby z nim współpracować – dodaje artystka. 

W 2016 roku powstała we współpracy z innymi artystami przepiękna instalacja „Pomarańczarnia”. Dziś można ją podziwiać w Luksemburgu. 

Ale w pracowni przy Ruskiej odbywają się niezwykłe warsztaty i chętnych jest coraz więcej. Pani Katarzyna jest absolwentką ASP. 

Przez długie lata nie miałam, gdzie się podziać. I dzięki temu, że tu jest pracownia Barbary Idzikowskiej wiele osób takich jak ja może realizować swoją pasję – mówi Katarzyna Krej, artystka. 

O szkle artystka opowiada bardzo chętnie. 

Wyraża moje uczucia, mogę wyrazić delikatność, niepewność, kruchość. Ale jednocześnie to piękny materiał. Można pokazać uczucia i duszę – dodaje. 

We współpracy z gminnym centrum kultury i Urzędem Miasta organizowane są tu warsztaty dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił, poszerzyć artystyczne horyzonty. Ta pracownia to umożliwia. Nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce,  niewiele jest takich pracowni.  

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy