Szklane dzieła sztuki Barbary Idzikowskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To bardzo trudny materiał. Kruchy, delikatny, wymagający cierpliwości i oczywiście talentu. Szkło. Można o nim mówić wiele i artyści to potrafią. Ale wolą tworzyć dzieła sztuki. We Wrocławiu najbardziej znane również w przestrzeni publicznej są instalacje Barbary Idzikowskiej. Zapraszamy do pracowni, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ruska 46.  Samo centrum Wrocławia. Tu od 2006 roku znajduje się pracownia Barbary Idzikowskiej, która z rozbrajającą szczerością odpowiada, dlaczego wiele lat temu wybrała właśnie szkło. 

Przez niedopatrzenie. Nic innego teraz nie umiem robić. A wcześniej się nie zorientowałam, że można coś zmienić w swoim życiu – mówi Barbara Idzikowska, artystka. 

I całe szczęście, bo nie powstałoby wiele z tych dzieł. To firanka w gabinecie prezydenta Wrocławia. Krasnoludki, ale kobiety. Przez wiele lat obcował z nimi – o ile można tak powiedzieć – były prezydent Rafał Dutkiewicz. 

Obowiązywał już wtedy artystyczny i administracyjny gender-balance, to zapadła decyzja, że w oknie prezydenta powstanie firanka wykonana przez Barbarę Idzikowską – mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia. 

To nie jedyne szklane dzieła sztuki Barbary Idzikowskiej we Wrocławiu. W Kościele Garnizonowym w 2007 roku powstał witraż z wizerunkiem Jana Pawła II.  We wrocławskim Ossolineum kolejna niespodzianka – witraż przedstawiający Madonnę karmiącą według Durera. W podobnej stylistyce – „Kołysanka”, w szpitalu przy ul. Borowskiej, tuż przed kliniką położnictwa. I wszystko z ulubionego przez artystkę szkła. 

Szkło jest dosyć kapryśne, bo potrafi pękać. Agresywne – potrafi kaleczyć, ale potrafi być bardzo efektowne w połączeniu ze światłem. Trzeba je rozumieć, żeby z nim współpracować – dodaje artystka. 

W 2016 roku powstała we współpracy z innymi artystami przepiękna instalacja „Pomarańczarnia”. Dziś można ją podziwiać w Luksemburgu. 

Ale w pracowni przy Ruskiej odbywają się niezwykłe warsztaty i chętnych jest coraz więcej. Pani Katarzyna jest absolwentką ASP. 

Przez długie lata nie miałam, gdzie się podziać. I dzięki temu, że tu jest pracownia Barbary Idzikowskiej wiele osób takich jak ja może realizować swoją pasję – mówi Katarzyna Krej, artystka. 

O szkle artystka opowiada bardzo chętnie. 

Wyraża moje uczucia, mogę wyrazić delikatność, niepewność, kruchość. Ale jednocześnie to piękny materiał. Można pokazać uczucia i duszę – dodaje. 

We współpracy z gminnym centrum kultury i Urzędem Miasta organizowane są tu warsztaty dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił, poszerzyć artystyczne horyzonty. Ta pracownia to umożliwia. Nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce,  niewiele jest takich pracowni.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy