Szklarska Poręba: mieszkańcy długo czekali na modernizację oczyszczalni ścieków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie. Inwestycja była bardzo oczekiwana, szczególnie przez mieszkańców. Teraz nie tylko zwiększy się jej przepustowość, ale również będzie miała możliwość usuwania związków biogennych, takich jak azot czy fosfor. 

W listopadzie zakończyliśmy pierwszy etap inwestycji modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie tutaj przy ulicy Hoffmana. W ramach pierwszego etapu został wykonany osadnik wtórny wraz z wyposażeniem, pompownia osadu nadmiernego, komora pomiarowa oraz sieci między obiektowe, które umożliwiły funkcjonowanie tych obiektów razem z istniejącą oczyszczalnią — mówi Marcin Kryrowicz, kierownik oddziału w Szklarskiej Porębie Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji.

Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie, której już był najwyższy czas, w związku z dość dużym rozwojem infrastruktury w Szklarskiej Porębie – takiej jak hotele, apartamentowce, czy chociażby wielki ośrodek na Polanie Jakuszyckiej. Byliśmy już zmuszeni rozpocząć modernizację, czyli powiększenie oczyszczalni ścieków, aby poprawić jej prawidłowe funkcjonowanie przy takiej ilości ścieków. W związku z tym Karkonoski System Wody i Kanalizacji w Jeleniej Górze rozpoczął tę modernizację — mówi Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. 

Budynek zbudowany w 2010 roku od dawna potrzebował modernizacji.  Jego wydajność nie spełniała obecnych potrzeb miasta, co skutkowało regularnymi i niekontrolowanymi wyrzutami osadów i zanieczyszczeń ścieków wodnych.

-Obecnie w grudniu została podpisana umowa na drugi etap realizacji inwestycji. W ramach drugiego etapu zostaną wymienione kraty wstępne, zostanie zamontowany nowy separator piasku oraz praso-płuczka — mówi Marcin Kryrowicz, kierownik oddziału w Szklarskiej Porębie Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji.

Koszt modernizacji to około 5 mln zł.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy