Szklarska Poręba: modernizacja domu dziecka sprawi, że dzieci nie będą odsyłane do innych sierocińców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Modernizacja Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie to bardzo ważna inwestycja, szczególnie dla dzieci. Odnowiony zostanie nie tylko budynek, ale również boisko. Znajdzie się również miejsce na mieszkanie usamodzielniające dla dwóch wychowanków.

– Bardzo ważna inwestycja dla naszych dzieci, dzieci powiatu karkonoskiego, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji, zostały odebrane swoim rodzicom przez decyzję sądu. Takie dzieci trafiają do pieczy zastępczej zorganizowanej. W tym przypadku mówimy o Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie i dlatego zależało nam już od początku kadencji, żeby warunki naszych dzieci były jak najlepsze w Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie — mówi Krzysztof Wiśniewski, starosta powiatu karkonoskiego.

– Jest to bardzo ważna inwestycja, bo ona poprawi całkowicie byt socjalny naszych dzieciaków. Nasze dzieciaki mają tutaj dobrych opiekunów, pedagogów, fajnego psychologa. W związku z tym, ta sfera emocjonalna jest dosyć mocno u nas rozwinięta i teraz chcielibyśmy też mocno poprawić tę sferę bytową dzieciaków. Fajne pokoje, chociaż one są cały czas remontowane, ale taki duży zastrzyk gotówki i remont całego budynku, wszystkich pokoi i tego, co jest na zewnątrz, byłby fajny dla dzieciaków — mówi Mariusz Owczarek, dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Szklarskiej Porębie.

– Dlatego też złożyliśmy wniosek do rządowych funduszy. Pozyskaliśmy 5 milionów złotych z Polskiego Ładu i planowaliśmy budowę trzech nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ze względu na zbyt duże oferty, zbyt duże oferty na budowę trzech nowych placówek, zrezygnowaliśmy z tego przedsięwzięcia — mówi Krzysztof Wiśniewski, starosta powiatu karkonoskiego.

Modernizacja sprawi, że będzie więcej miejsc, dzięki czemu dzieci z powiatu karkonoskiego nie będą wysyłane do innych sierocińców w Polsce.

– Chcemy w tej chwili przeznaczyć całe te środki, 5 milionów złotych, na remont, modernizację obecnie istniejącego budynku, tak, żeby on się stał nowoczesny, bezpieczny, komfortowy, przytulny. Chcemy też troszeczkę rozbudować to miejsce, wybudować dodatkową antresolę, wymienić oczywiście okna, stolarkę drzwiową, okienną, ocieplić również, wykonać nową elewację, zmienić całkowicie wyposażenie. Być może też część pomieszczeń zostanie przebudowana. I to, co ważne dla dzieci, dla tych najmłodszych i tych starszych to otoczenie, więc nowe place zabaw, boiska tak, żeby dzieci były szczęśliwe, bezpieczne i zadowolone, żeby mogły w tych warunkach czerpać jak najwięcej — mówi Krzysztof Wiśniewski, starosta powiatu karkonoskiego.

Bo te dzieci są warte, że tak powiem, żeby wkładać w nie każde pieniądze i żeby miały wszystko jak najlepsze, bo do tej pory tego nie miały — mówi Mariusz Owczarek, dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Szklarskiej Porębie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy