Szkło w architekturze – w pracowni Urbanowiczów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy w niezwykłym miejscu. Między mostami Osobowickim a Trzebnickimi, tuż nad Odrą. Tu w starym budynku znajduje się pracownia artystyczna państwa Urbanowiczów. Na dole salon wystawowy, na górze pracownia, gdzie powstają instalacje nagradzane na wystawach krajowych i międzynarodowych.

Pracownia i salon wystawowy znajdują się w starym ponad stuletnim domu tuż nad Odrą. To tu powstają niezwykłe instalacje szklane znane na całym świecie. A wszystko zaczęło się od Tomasza Urbanowicza. Architekta, zakochanego w szkle. Ale to nie była miłość od pierwszego wejrzenia. 

Szkło poczułem w momencie, jak zacząłem odlewać duże tafle. Ja nie lubię szkła tradycyjnego. Poczułem szkło, że jest organizmem samym, że żyje, ma swoje życie, o prostu jest – mówi Tomasz Urbanowicz, artysta szkła. 

Zarówno pan Tomasz, jak i jego żona – Beata – są architektami. Po latach pracy w tym zawodzie, wybrali jednak szkło. 

W zajęciu się szkłem, chodzi też o to, że realizacja jest niezależna od architektury i realizujemy to, co sami zaprojektujemy – mówi Beata Urbanowicz, artystka szkła. 

Znowu minęło kilkanaście lat i syn – też architekt z wykształcenia – poszedł drogą rodziców.

Szkło wciąga – na to wychodzi, ale chodzi też o to, o czym mówiła moja mama – szybkość realizacji, mamy faktycznie na to wpływ. Nie czekamy miesiące czy lata –  mówi Konrad Urbanowicz, architekt, artysta szkła.

Praca ze szkłem wymaga siły i cierpliwości. Ale efekty są niezwykłe. 

To ma 850 stopni. Teraz szkło jest plastyczne, ale zanim spadnie temperatura, my zamkniemy piec, żeby powoli studzić i nie wprowadzać naprężeń do szkła – dodaje Konrad Urbanowicz, architekt, artysta szkła.

Niezwykłe, szklane instalacje powstają w wielu miejscach w Polsce. Niektóre są ulubione, np. Palatium w Poznaniu czy w prywatnej klinice na Żernikach Wrocławskich.   

Niedługo w Szanghaju ukaże się książka ukazująca 100 najpiękniejszych na świecie realizacji szklanych w przestrzeni urbanistycznej. Wśród 100 instalacji – trzy państwa Urbanowiczów – dwie związane z Wrocławiem. To  Zjednoczony Świat, szklana kula – dar dla Strasburga – i szklane jajo w barokowej sieni Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy