Szkoły przyjazne środowisku LGBTQ+. Rusza ranking

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Promowanie otwartości i tolerancji to główne założenia rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Uczniowie i pracownicy placówek po raz szósty ocenią poziom tolerancji dla młodzieży z tego środowiska. Głosowanie ruszyło w poniedziałek, 5 lutego.

Pierwszy ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ został opublikowany w 2018 roku. Zebrano wówczas ankiety wypełnione przez 4 tys. warszawskich uczniów. Ranking nie został wstrzymany nawet przez pandemię, a badanie w kolejnych latach zaczęło obejmować placówki z innych miast. Inicjatywa ma na celu aktywizację osób w różnym wieku.

Bardzo ważne jest dla nas, żeby cała społeczność szkolna, za którą kryją się nauczyciele, uczniowie, rodzice, pracownicy, była otwarta na osoby LGBTQ+. Żeby szanowała to, jak osoby LGBTQ+ chcą żyć, jak chociażby chcą być nazywane – tłumaczy Jakub Juszczak z Fundacji GrowSPACE.

W ubiegłorocznym badaniu na liście placówek edukacyjnych przyjaznych środowisku LGBTQ+ znalazło się 10 szkół z Dolnego Śląska, w tym aż 9 z Wrocławia. W tym roku ankietowani już po raz szósty wskażą miejsca, w których ich zdaniem osoby ze środowiska LGBTQ+ mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Jeśli chodzi o sam ranking, to oczywiście najlepiej jest dotrzeć do jak największej liczby uczniów i uczennic we wrocławskich szkołach. Zachęcić ich do głosowania i wskazania swojej szkoły jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego dla wszystkich uczniów – podpowiada Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania.

Szkoła może otrzymać jedną z 5 gwiazdek, a każda z nich określa stopień przyjazności. Szkoły oceniane najlepiej otrzymują tęczową gwiazdkę.

Żeby ubiegać się o tęczową gwiazdę, czyli przyjazną i wspierającą, trzeba zrobić trochę więcej. Bardzo mile widziane są warsztaty antyprzemocowe, równościowe, tak, żeby w szkole o tym edukować, czym jest ta równość i dlaczego to jest tak ważne – mówi Jakub Juszczak z Fundacji GrowSpace.

Ocenę może wystawić uczeń, nauczyciel, absolwent, pracownik lub rodzic dziecka, które uczęszcza do danej szkoły. Według pomysłodawców projektu budowanie przyjaznej atmosfery akceptacji i inkluzywności to zadanie nie tylko dla uczniów.

Ważna jest codzienna praca u podstaw, czyli edukacja antydyskryminacyjna, edukacja o tym, jak reagować, kiedy doświadczamy albo widzimy sytuacje dyskryminacji albo przemocy. Ogólnie edukacja związana z szacunkiem do drugiego człowieka i jego praw – tłumaczy Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania.

Głosowanie w rankingu potrwa do 12 kwietnia 2024 roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy