Szlak Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolny Śląsk wytycza Szlak Zabytków Techniki. Na liście znajduje się 20 miejsc z niezwykłą historią, a cel projektu to wsparcie branży turystycznej i promocja zabytków.

Najważniejszym celem wytyczonego dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki jest wspólne budowanie oferty turystycznej i sieciowanie miejsc. Szlak Zabytków Techniki powstaje po to, aby pokazać ile i jakich obiektów techniki jest na Dolnym Śląsku a jest ich całkiem sporo.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to miejsce z historią, w którym znajduje się ponad 150 pojazdów kolejowych nawet z XIX wieku. Zwiedzanie Muzeum odbywa się między innymi przez przejazd zabytkowym pociągiem po tzw. „Trasie Parowozowej”. Zbigniew Gryzgot jest maszynistą i kustoszem w muzeum kolejnictwa pracuje w tym miejscu już 60 lat, mimo przejścia na emeryturę z chęcią przekazuje innymi swoją wiedze. Co ciekawe w zakamarkach obiektu znajduje sie warsztat kolejowy, a także poniemiecki schron przeciwlotniczny. Na terenie można zobaczyć także starą Warszawę legendarne auto, które do tej pory jest uruchamiane. A goście muzeum są zaskoczeni ogromem atrakcji tego miejsca. Muzeum kolejnictwa także organizuje przejazdy parowozowem.

Na dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki znajduje się 20 miejsc. Jednym z nich jest także Muzeum Powozów w Galowicach, które zaskakuje swoją historią. Pojazdów na terenie muzeum jest ponad sześćdziesiąt. Każdy z nich posiada inną historie. Dodatkowo można zobaczyć wiele siodeł i innych zabytków. Muzeum tworzy aplikację, dzięki której będzie możliwość samodzielnego zwiedzenia obiektu.

Niedaleko Galowic w Ślęzie znajduję się także wpisany na Szlak Zabytków Techniki Dolnego Śląska – Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz. Jest to miejsce warte odwiedzenia nie tylko dla miłośników samochodów i motocykli. Na terenie muzeum znajduje się także warsztat, gdzie prowadzona jest renowacja pojazdów i utrzymanie floty. Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz to kolejny ważny punkt wycieczki szlakiem zabytków techniki.

Młyn w Siedlimowicach to jeden z niewielu takich obiektów dostępnych dla turystów. Historia tego miejsca sięga XIX wieku, maszyny są zachowane w oryginalnym stanie i pracują do dziś. Właściciel nie ukrywa radości z powodu dopisania tego miejsca do szlaku.

We Wrocławiu znajduą się także takie zabytki techniki, jak Elektrownia Wodna nr. 1 we Wrocławiu i Hydropolis, które mieści się w dawnym zbiorniku wody czystej.

Na liście szlaku zabytków techniki znajdują się także: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Kolejka Wąskotorowa w Krośnicach oraz Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickich. Koronawirus mocno osłabił branże tustystyczną na Dolnym Śląsku. Szlak Zabytków Techniki ma pomóc miejscom w promocji i przyciągnieciu gości. Więcej informacji na temat projektu i liste miejsc można znaleźć na stronie mapazabytkow.pl

Zobacz również

Premier Donald Tusk wziął udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. – Otrzymaliśmy sygnał, że to jednak nie Mietków, tylko Wawrzeńczyce. To jest wielokrotnie mniejszy zbiornik – przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier, prostując wcześniejszą informację przekazaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. – My nic o tym nie wiemy. Moi ludzie w Chwałowie, w Domanicach, ani w Mietkowie nie odnaleźli jeszcze żadnego przecieku – skomentował Tomasz Sakuta, wójt gminy Mietków.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy