Szlakiem jelonków. Jak powstaje atrakcja Jeleniej Góry?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu są krasnale, a w Jeleniej Górze jelonki. Na razie jest ich 8, ale będzie 13. Szkic i forma powstają w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

– To był mój pomysł, podglądając trochę, jak we Wrocławiu przybywa krasnali. Pomyślałem, że warto było, aby u nas był taki szlak jelonków. W naszym herbie jest jeleń, więc to była naturalna kolej rzeczy. Zaczęliśmy systematycznie je stawiać – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

– Jesteśmy jedyną szkoła artystyczną w naszym mieście. Mamy bardzo zdolnych uczniów, którzy mają umiejętności i odpowiednią wrażliwość. Oni uczą się bycia artystami. Mają pomysły, dlatego te jelonki powstają. Wszystko po to, by cieszyć turystów i mieszkańców naszego miasta – dodaje Anna Szydłowska-Robak, dyrektorka Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

Pierwsze jelonki to dzieła nauczycieli, ale później zaangażowali się także uczniowie. 

– Wszystko zaczyna się od szkicu. On jest najważniejszy, potem pomysł i idea, który łączy się z jakimś miejscem w mieście. To wszystko ma charakter humorystyczny. Z tym zamierzeniem uczniowie przystępują do pracy. Po rysunkach przystępujemy do formy. Modele wykonywane są z gliny lub plasteliny – dodaje Marcin Znamienkiewicz, kierownik sekcji artystycznej w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

Zrobiłem jelonka dla MZK, który siedzi na autobusie. Niedawno został odlany, więc pewnie niedługo stanie. Przez zdalne nauczanie sam proces trwał dość długo. Myślę, że z pół roku. Jestem z okolic Jeleniej Góry, także czuję się związany z tym miastem i chciałem coś dla niego zrobić. Jeśli będzie możliwość, zrobię kolejne – dodaje Jakub Wygnański, uczeń Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

– Jestem bardzo zadowolony, oni również. Po tych pierwszych projektach już myślą o kolejnych – dodaje  Marcin Znamienkiewicz, kierownik sekcji artystycznej w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

– Życzyłbym sobie, że na każdym rogu był jakiś jelonek wykonany z brązu. Dodatkowo, żeby każdy z nich miał swoją historię – dlaczego się tak nazywa i dlaczego jest w tym miejscu. Tak powstanie szlak jelonków – dodaje Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy