Szlakiem zesłańców Sybiru

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku mija 80 lat od pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Głównym organizatorem uroczystości w stolicy Dolnego Śląska jest zarząd Wrocławskiego Oddziału Związku Sybiraków.

10 lutego to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia wspominamy ofiary stalinowskiego reżimu i tych, którym udało się powrócić do kraju.

Spotykamy się, aby uczcic pamięć tej pierwszej masowej deportacji w lutym 1940 roku – opowiadał Włodzimierz Kowalczyk, w-ce prezes Związku Sybiraków we Wrocławiu. 

Dla tej pamięci, dla poznawania historii te wszystkie rzeczy są ważne. Obchody, uczczenie tych tych rocznic, modlitwy za tych, którzy tam zginęli – to wszystko jest ważne i składa się na historię, tożsamość – tłumaczy Danuta, członikini Związku Sybiraków. 

Żebyśmy odczuwali i byli świadomi naszej przynależności do Polski – dodaje Irena, również ze Związku Sybiraków we Wrocławiu. 

Wydarzenia związane z obchodem 80. rocznicy masowej zsyłki Polaków na Sybir rozpoczęły się od mszy w intencji Sybiraków w kościele na wrocławskich Złotnikach.

Złotniki to jedne z kilku miejsc, w których pamięta się we Wrocławiu o Sybirakach. Jest również Golgota wschodu przy ulicy Wittiga, kościół św. Elżbiety przy ulicy Grabiszyńskiej. Myślę, że liczba Sybiraków, którzy trafili do stolicy Dolnego Śląska i współtworzyli historię miasta i których życie jest nierozdzielnie związane jest z Wrocławiem współtworzy naszą przyszłość. W związku z tym musimy o nich pamiętać – wyjaśnia Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia. 

Specjalnie na obchody 80. rocznicy zsyłki Polaków na Sybir powstał przewodnik historyczny „Przez Wrocław szlakiem pamięci zesłańców Sybiru”.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy