SZOP grasuje po Wrocławiu już rok!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szopy to zwierzęta o miłej aparycji spotykane również w Polsce. Wrocławski SZOP, czyli samochód zbierający odpady problemowe grasuje na wrocławskich osiedlach już od roku. W 2021 roku za pomocą SZOPa oddano do przetworzenia ponad 100 ton odpadów.

Uruchomiliśmy SZOP-a w zeszłym roku, w styczniu, i przez te 12 miesięcy cyklicznie SZOP poszerzał zakres działania, bo nie od razu objął cały Wrocław, zebraliśmy 100 ton opadów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to są odpady głównie drobne, niewielkich rozmiarów, ale też niewielkiej wagi, bo chodzi o to, żeby do SZOP–a przynosić te drobne odpady problemowe, no to cieszy nas sukces SZOP-a. Oczywiście chcielibyśmy, aby mieszkańcy tworzyli w ogóle mniej odpadów, bo to jest ten taki ideał do którego wszyscy powinniśmy dążyć, ale jednocześnie świadomość, że 100 ton odpadów trafiło do przetworzenia lub do utylizacji, a nie trafiło np. do pojemników do segregacji przydomowych z których niekoniecznie mogłyby być przetworzone albo do środowiska, gdzieś na jakieś dzikie wysypisko to cieszy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku mieszkańcy chętniej będą korzystać, że już się przyzwyczaili, a ci którzy jeszcze nie słyszeli o SZOP-ie dowiedzą się i będą mieli taki nawyk, żeby te drobiazgi podrzucać w drodze do pracy, do biblioteki czy do sklepu – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa, Ekosystem Wrocław.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, chemikalia, farby, zużyte baterie i akumulatory oraz leki, które do niedawna należało przywieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, można od ponad roku oddać na swoim osiedlu. SZOP cztery razy w miesiącu przyjeżdża na poszczególne osiedla.

SZOP działa na takiej zasadzie, że na każdym osiedlu, w dwóch różnych miejscach, dwa razy w miesiącu stoi przez dwie godziny. I te miejsca są stałe, również terminy są stałe, na naszej stronie: ekosystem.wroc.pl jest specjalna mapka oraz zakładka dotycząca SZOPa i w tych godzinach trzeba tam się udać jeśli ktoś ma ochotę oraz konieczność pozbyć się tych odpadów, które SZOP przyjmuje. SZOP nie przyjmuje wszystkich odpadów, przyjmuje tylko wybrane odpady, ale na naszej stronie jest dokładna lista. M.in. to są leki, ale również baterie, farby, kleje, drobna elektronika – dodaje Dorota Witkowska.

Najchętniej z SZOP-a w ubiegłym roku korzystali mieszkańcy Psiego Pola, Fabrycznej oraz Krzyków. Najmniej opadów zebrano na terenie Starego Miasta i Śródmieścia. Po Wrocławiu krążą obecnie 4 samochody-Szopy, każdy porusza się po danym sektorze miasta.

Zobacz również

W Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu jest realizowany program „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego”. Jego uczestnicy mają możliwość skorzystania z cyklu spotkań i warsztatów, dzięki czemu w przyszłości będą mogli pomóc osobom, które doświadczyły kryzysu uchodźczego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy