SZOP-y wracają na ulice Wrocławia. Sprawdź, kiedy i gdzie je spotkasz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To będzie sensacyjna informacja. SZOP-y wracają na ulice miasta. SZOP-y czyli samochody zbierające odpady problemowe. Kiedyś takie samochody jeździły, potem przez wiele tygodni nie było ich i mieszkańcy narzekali, że brakuje mobilnej zbiórki odpadów problemowych. Teraz wracają i warto sprawdzić, co można do SZOP–ów wyrzucić, kiedy i gdzie będą stały.
  • Będzie je można spotkać praktycznie na każdym osiedlu wrocławskim dwa razy w miesiącu. Mamy już wyznaczone miejsca postoju właśnie tej mobilnej zbiórki, bo to taka zbiórka elektrodpadów, ale nie tylko – wszystkich kłopotliwych odpadów wrocławskich, w zasadzie na wybranych lokalizacjach – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław. 

Już teraz można sprawdzić harmonogram zbiórki odpadów na stronie Ekosystemu. Tu znajdziemy terminy i miejsca godzinnych, popołudniowych postojów samochodów. Ale do SZOP-a nie wszystko można przynieść. 

 – Do szopa oddamy elektrodpady, małą elektronikę, ale także inne kłopotliwe małe niewielkich gabarytów odpady. Czyli to będą na przykład świetlówki, żarówki, to będą baterie, to będą akumulatory, to będą opakowania po farbach i same farby. To będą też różnego rodzaju środki chemiczne, czyli na przykład oleje silnikowe, to będą też oleje jadalne, to będą środki ochrony roślin – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław. 

Wrocławianie bardzo chętnie korzystają z tej formy gospodarowania odpadami. Od 2021 roku mieszkańcy oddali 197 ton odpadów do SZOP-ów. Najczęściej trafiała tu elektrośmieci i środki chemiczne. 

  • Ułatwi nam to gospodarkę odpadami na co dzień. Wiemy, że po prostu to, co wytwarzamy będzie od nas odbierane. Z drugiej strony oczywiście musimy mieć na względzie to, że powinniśmy tych odpadów wytwarzać jednak, mimo wszystko, jak najmniej, bo to jest właśnie ta świadomość ekologiczna. Ale wiadomo, każda poprawa systemu gospodarki odpadami działa na naszą korzyść, więc powinniśmy doceniać, że takie rzeczy oczywiście się dzieją w kontekście środowiska – mówi dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, PWr . 

Oczywiście cały czas różnego rodzaju odpady można wywozić na wrocławskie PSZOK-i.

  • – Jedno z najważniejszych punktów na mapie Wrocławia, bo tutaj właśnie możemy przywieźć swoje odpady za darmo, odpowiednio posegregowane i mamy pewność, że z nimi dalej stanie się to, co powinno, czyli po prostu zostaną przekazane do recyklingu i każdy z nas z takiego miejsca powinien korzystać. Wiadomo, nie mamy dostępności do wszystkiego w naszych pojemnikach pod domem, nie zawsze mamy możliwość wyrzucenia tych odpadów odpowiednio, a tutaj na PSZOK-u zawsze te odpady zostaną przyjęte i mamy pewność, że dalej trafią tam gdzie powinny – mówi dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, PWr . 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy