Szpital tymczasowy szykuje się do piątej fali pandemii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu szykuje się do piątej fali zakażeń. Nikt nie ma wątpliwości, że za tydzień, dwa pacjentów będzie wielokrotnie więcej. Na razie przygotowano 200 łóżek, zajętych jest 30, a wojsko dostawia następne. I będą potrzebni lekarze, personel medyczny, a z tym jest największy problem. Piąta fala przyśpiesza i może być wkrótce prawdziwe tsunami.

Proszę pamiętać, że my w czwartej fali mieliśmy tu 150 pacjentów. Teraz jesteśmy przygotowani na większą liczbę pacjentów, czekamy na narastanie fali pandemii. Mamy personel w szpitalu przy ul. Borowskiej, ale mamy już takie procedury przygotowane, że w razie potrzeby lekarze, pielęgniarki przyjadą tu do szpitala przy. ul. Rakietowej – mówi dr Janusz Sokołowski, Szpital Tymczasowy we Wrocławiu. 

Spodziewamy się nagłego i silnego wzrostu zachorowań na Covid. W tej chwili obserwując szpital i SOR, widzimy początki tej fali. Na SOR zgłasza się więcej pacjentów z dodatnimi wynikami. Staramy się ich odsyłać – jeśli to możliwe – do domu – mówi Marcin Drozd, dyrektor ds. medycznych USK we Wrocławiu. 

Pomieszczenie, w którym jesteśmy, to jest miejsce, które służy do pracy lekarzy, do wypełniani dokumentacji medycznej, stąd widać kilkanaście stanowisk. Dokumentacja jest w formie elektronicznej i każdy z lekarzy potrzebuje takiego stanowiska – mówi dr Janusz Sokołowski, Szpital Tymczasowy we Wrocławiu. 

W ramach przygotowywania szpitala mobilizujemy personel, sprawdzamy infrastrukturę. Szykujemy miejsca, które będą dedykowane tym chorym, w tym miejsca dla najciężej chorych z Covidem, miejsca respiratorowe – mówi Marcin Drozd, dyrektor ds. medycznych USK we Wrocławiu.

Mamy przygotowane algorytmy ile potrzebujemy personelu dla konkretnej liczny chorych – ilu pacjentów tyle personelu. Generalnie na blok 28-łóżkowy mamy 2 lekarzy i 2 rezydentów, a w godzinach dyżurowych to 3 lekarzy. Teraz stoimy przy hali C, największej na 180 łóżek, teraz kolejne są wnoszone. Z dobrych informacji to teraz kończy się sesja egzaminacyjna i dla studentów zaraz jest chwila przerwy. Już część studentów zgłasza się ma wolontariat. Chętnie podejmą pracę, nauczą się opieki nad chorymi z Sars-CoV2, a to są naprawdę ciężko chorzy. Nasze doświadczenia całoroczne pokazują, że wsparcie ze strony studentów jest ogromne. To są osoby, które poświęcają chorym najwięcej czasu, zapewniają potrzeby socjalne i bardzo im za to dziękujemy – mówi dr Janusz Sokołowski, Szpital Tymczasowy we Wrocławiu. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy