Sztuczna czy żywa? Obie mogą być ekologiczne. Wybieramy choinkę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sztuczna czy naturalna? Okazuje się, że wybór wcale nie jest tak oczywisty, bo jeśli w domu mamy już sztuczną choinkę, która służy nam przez kilka lat, to oczywiście ekologicznie będzie, żebyśmy nadal z niej korzystali. Ale jeśli teraz dokonujemy wyboru, to oczywiście lepsza jest naturalna. Ona jest naprawdę ekologiczna, hodowana w specjalnych plantacjach, pachnąca i taka naprawdę ładna. Ale musimy zobaczyć czym dysponujemy i wtedy dokonać ekologicznego wyboru.

A ten wybór jest bardzo trudny. We Wrocławiu stanęło wiele choinkowych lasów, a w nich naturalne drzewka. 

Każdy tutaj ma swoje indywidualne gusty w zależności od tego czy klientowi zależy na zapachu choinki, czy na tym, żeby jak najdłużej trwała – mówi Rafał Gigiel, Choinkowy Las. 

Niektórzy są zapobiegliwi i już nie tylko zdecydowali jaką choinkę kupią, ale gotową mają już w domu. 

A choinkę pan już ma?

Mam.

-Jaką?

Ciętą.

-Czyli żywą.

-Żywą.

Co roku żywa czy też była kiedyś sztuczna?

Co roku żywa. Co roku żywa i co roku ląduje przed domem i też ekipa jakaś, chyba miejska, zbiera ją i zawozi do zoo z tego co kojarzę – mówi wrocławianin. 

To jest spora grupa osób, które uwielbiają właśnie takie choinki żywe. Najlepiej, żeby to była choinka z plantacji, atestowanej. I wtedy taka choinka jeżeli jest ucięta, po prostu kiedy nam już nie służy, wyrzucamy. Wyrzucamy ją do odpadów bio – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław. 

Ponad 99 proc. sprzedawanych choinek pochodzi z plantacji. 

Przez średnio 10 lat – bo tyle średnio choinka ma na stoisku – produkują mnóstwo tlenu, jednocześnie absorbują dwutlenek węgla. Później mogą być użyte między innymi na kompost. Szybko się rozkładają w przeciwieństwie do sztucznej choinki, której rozkład trwa nawet 500 lat. Przy jej produkcji zużywa się mnóstwo ropy, gazów. Potem, przy tym jak ona się rozkłada, do środowiska uwalniane są szkodliwe substancje – mówi Rafał Gigiel, Choinkowy Las.  

Ale i choinki sztuczne, choć wiele osób może to zdziwić, mogą być ekologiczne.

One są o tyle wdzięczne, że możemy przez lata z nich korzystać i wyrzucamy je dopiero kiedy już się do niczego nie nadają i wtedy powinny trafić do tworzywa sztucznego i do metalu , tak wyrzucamy choinki sztuczne –  mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław. 

No sztuczna niestety, bo taką kupiliśmy wcześniej i w tamtym roku i tak zostanie – mówi wrocławianin. 

Najważniejsze, żeby po świętach, zarówno naturalne i sztuczne choinki trafiły w odpowiednie miejsce do utylizacji. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy