Sztuczna inteligencja we Wrocławiu – 5. edycja Made in Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak ważna w dzisiejszym biznesie jest sztuczna inteligencja? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy 5. edycji Made in Wrocław. Czas pandemii i lockdown znacząco i nieodwracalnie odmienił światowy biznes. Tym razem, po raz kolejny we Wrocławiu, rozmawiano o skutecznym liderowaniu, rozwoju e-commerce’u, a także rozwiązaniach dla inteligentnych miast.

– Wielu osobom, które myślą o sztucznej inteligencji albo o niej słyszą, wydaje się , że to jest coś, co przyjdzie i komuś coś zabierze. Tymczasem na rynku pracy jest tak dużo luk, że ona może pomóc w tych obszarach, gdzie nie ma ludzi, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy chcieli, ale też, co ważne, potrafi dopomóc tym, którzy dzisiaj wypracowują albo robią takie rzeczy, które są bardzo powtarzalne, mogą być nudne, mogą być mało rozwijające. Ona przychodząc i dając swoją wiedzę, pozwala im dać nowe szanse – mówi Jarosław Kuźniar, Kuźniar Media.

Sztuczna inteligencja to jest zestaw technik i narzędzi, które po prostu wykorzystujemy do tego, żeby z danych wytworzyć najpierw informacje, później jakąś wiedzę, a na końcu mądrość i dlatego mówimy o smart city – mówi dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, Kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Wrocławska.

Rok temu wydarzenie musiało w całości przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Organizatorzy zdradzają, że choć w trudnym momencie udało się podtrzymać ideę wydarzenia, to cieszą się z powrotu tradycyjnych paneli.

Bardzo przyjemnie jest spotkać się twarzą w twarz z wrocławskim biznesem, także jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy się w tym roku spotkać stacjonarnie. Jeszcze w okrojonej liczbie, ale mamy nadzieję, że w przyszłych latach już będzie wszystko fajnie – mówi Mateusz Jarząbek, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Dla uczestników to także powrót rozmów w kuluarach, które podczas takich spotkań często prowadzą do nawiązywania relacji biznesowych.

Patrząc po tym, co się tutaj dzieje i patrząc po bliskości ludzi, którzy od kawy do rozmowy, mają rzeczywiście blisko, to jest w onlinie trudne, choć musiało się zdarzać. Natomiast rzeczywiście wydaje mi się, że taki prawdziwy networking dzieje się zawsze w kuluarach. W Stanach Zjednoczonych, gdzie powstają różne co-workingowe przestrzenie, żeby właśnie przy kawie ludzie mogli zrobić trzeci biznes, bo zwykle jedna i druga osoba już coś robi. Tak samo tutaj to zwykle w ten sposób wygląda – dodaje Jarosław Kuźniar, Kuźniar Media.

Niezwykle przyjemnie, pomimo tego że bardzo się stresuję, dając taką wypowiedź, to muszę powiedzieć, że jakby bilansując plusy i minusy, jestem bardzo szczęśliwy, że w tym roku to wydarzenie mogło odbyć się w formie stacjonarnej. Taką specyfiką Made In Wrocław jest również to, że mamy okazję wchodzić w interakcje w z naszymi partnerami biznesowymi, klientami i ta forma online nie do końca przysłużą się temu celowi – mówi Dominik Łoś ,CBRE.

Na pewno ten kontakt taki bezpośredni z odbiorcami, z innymi przedstawicielami biznesu, ale też z klientami, w szczególności dla mnie, to jest głównie administracja publiczna – rozmowy z przedstawicielami samorządów, z burmistrzami, z prezydentami lub skarbnikami miast, jednak to nie to samo co spotkanie na Teamsach – mówi Michał Chermanowski dyrektor sprzedaży danych SatRevolution

Uczestnicy rozmawiali miedzy innymi o dobrych rozwiązaniach dla inteligentnych miast. No właśnie, ale czy Wrocław jest miastem inteligentnym?

Stara się być. To nie jest pewnie proces czy sytuacja zero-jedynkowa. Tylko składa się z wielu, wielu elementów dotyczących czy to infrastruktury, służby zdrowia czy też kwestii kulturalnych i mamy już wiele przykładów we Wrocławiu na to, jak być smart, jak chociażby monitoring miejsc parkingowych – mówi Tomasz Smolarczyk, Head of Artificial Intelligence, Spyrosoft; SoDA Member

Czy już jest w pełni smart? Pewnie nie, ponieważ proces stawania się mądrym trwa całe życie. Tak jak u człowieka tak samo w życiu miasta – podkreśla dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, Kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Wrocławska.

Wydarzenie po raz kolejny zawitało do Wrocławia, choć uczestnicy ze względu na formę hybrydową, mogli łączyć się z każdego miejsca na świecie. 

Prócz zaproszonych osób tutaj stacjonarnie, byliśmy też dostępni na naszych fanpagach, gdzie transmisja online cały czas trwała – dodaje Mateusz Jarząbek, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.