Sztuka papieru: Dusznickie dziedzictwo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W młynie papierniczym, wybudowanym w 1605 roku, znajduje się Muzeum Papiernictwa. Przewodnią tematyką wystaw jest historia papieru i sposób jego wytwarzania w Polsce i na świecie.

Muzeum Papiernictwa powstało w 1968 roku w zabytkowym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju. Ten zabytek nie bez powodu w 2011 roku znalazł się wśród pomników historii, ponieważ jest to jedyny zachowany młyn papierniczy na obszarze współczesnej Polski. Dodatkowo ma bardzo nietypową formę architektoniczną. Bardziej przypomina dworek szlachecki niż typową manufakturę z epoki przedprzemysłowej, co wynika z tego, że duszniccy papiernicy byli osobami bardzo zamożnymi — mówi Emilia Dziewięcka, adiunkt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Byli dobrze wykształceni i należali do lokalnej elity.

Oni również mieszkali w tym budynku. Pomieszczenia o funkcji mieszkalnej między innymi znajdowały się na pierwszym piętrze. Stąd taki reprezentacyjny, bardzo dekoracyjny charakter tego budynku. Ten młyn papierniczy ma najciekawszą, chyba najbardziej nietypową formę architektoniczną spośród wszystkich tego rodzaju budynków, jakie zachowały się w Europie — dodaje Emilia Dziewięcka, adiunkt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Jest to jeden z najciekawszych, najpiękniejszych zabytków techniki na Dolnym Śląsku i w Polsce — mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Wiemy, że młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju na pewno istniał już w 1562 roku. Tradycja czerpalnicza datuje się właśnie od tego roku, ponieważ z tego okresu pochodzi najstarszy znany dokument dotyczący tego młyna papierniczego. Natomiast młyn papierniczy z pewnością istniał już wcześniej — informuje Emilia Dziewięcka, adiunkt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Ekspozycje prezentują dzieje papiernictwa, a także dzieje młyna papierniczego. Można również zobaczyć bardzo intrygujące i rzadkie polichromie, świadczące o historii młyna papierniczego. W ekspozycjach znajduje się również wiele informacji o polskich pieniądzach papierowych — można uzyskać wiele ciekawych informacji na ich temat — dodaje Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do soboty, od 9:00 do 18:00, a w niedzielę od 9:00 do 16:00.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy