– Takie warsztaty, takie spotkania na żywo, kiedy możemy spędzić ten czas chociażby z dziećmi. Podobne warsztaty też możemy organizować z osobami starszymi, z dorosłymi, z seniorami. Taki kontakt bezpośredni, podczas którego możemy wzajemnie spędzić ten czasu, szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym. To jest właśnie znakomity okres, kiedy możemy zrobić coś fajnego, poczuć magię świąt, a przy okazji porozmawiać o tematach, które niejednokrotnie są dość trudne – mówi Malwina Sokołowska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu.
– Tego typu działania już od jakiegoś czasu prowadzimy. To są kolejne podobne warsztaty, które otwieramy dla najmłodszych dzieci. Fundusz ekologiczny, tak więc oprócz działalności, którą prowadzimy na co dzień, czyli finansujemy szereg różnych inwestycji proekologicznych, dbamy o to, żeby dawać dobry przykład, żeby kształtować dobre postawy proekologiczne młodzieży – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Uczniowie korzystali z szyszek, kawałków drewna, suszonych owoców i gałęzi.
– Robimy ozdoby na święta – mówią dzieci.
- – Co najbardziej lubisz w świętach? Jakiś taki najlepszy moment?
– Prezenty – mówią dzieci.
- – A co w tym roku dostaniesz? Napisałeś list do Mikołaja?
– Tak – mówią dzieci.
- – Co to będzie?
– Lego – mówią dzieci.
– Robimy bombki – mówią uczestnicy.
- – A pierwszy raz robicie takie ozdoby?
– Tak.
– Ja nie.
- – To który to jest wasz raz? Bo widzę, że wam bardzo ładnie to idzie.
– Mój pierwszy.
– Mój drugi.
- – A co będziecie tutaj robić za ozdobę?
– Będę tutaj przyklejać ozdobę – mówią uczestnicy.
- – Pierwszy raz to robicie z takim klejem?
– Nie.
– Ja 15 raz robię taką ozdobę.
- – No to już macie wprawę. A powiedzcie, co najbardziej lubicie w świętach?
– Ja to jedzenie, wigilię i prezenty.
- – A co w tym roku dostaniecie? Napisaliście już listy?
– Tak.
– Tak – mówią dzieci.
- – I co to będzie? Myślicie, że Mikołaj przyniesie?
– Mam nadzieję, że przyniesie – mówią dzieci.
– Myślę, że to jest tak, jak często słyszymy przysłowie” czym skorupka za młodu” i tak myślę, że jest, jeżeli już w młodym okresie nauczymy się tego, żeby nie korzystać z tego plastiku, żeby szukać takich elementów, które są zamienne, które są bardziej ekologiczne, to później będziemy już to szanować i tak żyć przez całe nasze życie, tak żeby żyć jak najbardziej w trybie życia ZeroWaste i myślę, że jeżeli tego nauczymy nasze dzieci, to tak one już będą żyły w przyszłości – mówi Malwina Sokołowska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu.