Tańsze ciepło i prąd dla przedszkoli. Jak to zrobić ?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wybierając ogrzewanie do domu albo budynku użyteczności publicznej, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań np. do jakiej temperatury i w jakich godzinach ma być ogrzewany budynek oraz ile potrzebujemy ciepłej wody i czy będziemy jej potrzebować w nocy czy tylko w dzień? Mając te dane, można dobrać odpowiednie źródło ogrzewania, a dzięki temu zaoszczędzić na rachunkach.

W przypadku takich budynków jak przedszkola lub urzędy, ogrzewanie i ciepła woda są potrzebne tylko w godzinach pracy tych placówek, czyli np. między 7.00 rano a 17.00. Wiedząc o tym, że w nocy nie jest potrzebna ani ciepła woda użytkowa – czyli ta płynąca w kranie – ani ogrzewanie, można dostosować układ grzewczy tak, aby działał tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. 

Źródła energii, które tutaj mamy, one są dostosowane do tego trybu pracy przedszkola. Tu w przedszkolu w Idzikowicach był zrobiony pełny program modernizacji, łącznie z wymianą okien i montażem nawiewników. Mamy tu także pompę ciepła i fotowoltaikę zamontowaną na dachu – mówi Andrzej Jurkiewicz prezes zarządu firmy eGmina, Infrastruktura, Energetyka Sp. z o.o.

Przedszkole to specyficzny budynek, bo musi tu być nie tylko ciepło, ale powietrze powinno mieć odpowiednią wilgotność, tak, aby dzieci przebywające w pomieszczeniach miały właściwe warunki do zdrowego rozwoju. Istotnym elementem jest także to, aby rachunki za utrzymanie budynku z czasem malały, a nie rosły. 

Sądzę, że teraz już będziemy tylko oszczędzać. Przede wszystkim chodziło o oszczędność z tytułu energii cieplnej i elektrycznej – mówi Kazimierz Olchawa, zastępca wójta gminy Wilków.

Zwracając uwagę, że w ciagu dnia przebywają tu dzieci, to nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka budynku pełni znaczącą rolę.

Budynek jest w tej chwili kolorowy i ładny. Myślę, że jak dzieci widzą taki kolorowy budynek, a taki szary, to jest zupełnie inaczej. Przy okazji odnowiono budynki gospodarcze, żeby wyglądem nie odbiegały od głównego budynku przedszkola. Tu była jednokolorowa ściana, teraz są łazienki. Ściana jest ocieplona, a okna wymienione – mówi zastępca wójta.

Ocieplenie tego budynku wraz z wymianą źródła ciepła oraz instalacją fotowoltaiki kosztowało około 900 tysięcy złotych. Dziś oszczędność energii zarówno cieplnej, jak i elektrycznej jest koniecznością. Po pierwsze, ze względu na ciagle rosnące ceny energii, po drugie z powodu ochrony środowiska. 

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy