- – Nam zależy na karierach absolwentów. Dzisiejsze czasy są takie, że absolwenci uczelni mają wybór, ale chcemy, żeby mieli dobry wybór. I jeśli zapraszamy tu pracodawców to oni są w stanie przekonać do siebie, a studenci mają większą świadomość co mogą wybierać. To ważne, żeby budować pomosty między uczelnią, pracodawcami i studentami – mówi prof. Andrzej Kaleta, rektor UE we Wrocławiu.
W tym roku prawie 3 tysięcy absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wejdzie na rynek pracy. Będą oni poszukiwać ofert najczęściej w obszarach: finanse, księgowość, audyt, zarządzanie produkcją, logistyka, IT, marketing, handel, motoryzacja.
- – Mamy 45 wystawców na targach pracy. To firmy, które reprezentują różna branże – finansowe, logistyczne, bankowe i produkcyjne. W dużym stopniu to są oferty, które wiążą się z profilem naszej uczelni – uczelni biznesu. Studenci, dzisiejsi goście tych targów, mogą się spodziewać, że znajdą tu ciekawe oferty pracy, praktyk i staży – mówi Ałła Witwicka-Dudek, dyrektorka Centrum Współpracy z Biznesem UE we Wrocławiu.
- – Studiuję informatykę w biznesie, więc rozglądam się za czymś zlokalizowanym w IT, byłem już na kilku stoiskach i rozmawiałem z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację do sektora IT – mówi Jakub z UE we Wrocławiu.
Szacuje się, że targi odwiedzi ponad 3 tysiące osób poszukujących ciekawych możliwości rozwoju zawodowego. Ale obecni studenci cenią nie tylko stalą, dobrze płatną prace. Zwracają także uwagę na to, jakie wartości firma prezentuje, jak traktuje swoich pracowników i jaką organizację pracy oferuje.
- – Przede wszystkim pozytywny zespół. Dla mnie najważniejsze, żeby przychodzić do pracy i widzieć uśmiechniętych, pozytywnych ludzi, którzy chcą pracować, bo to wydaje mi się najciężej osiągnąć. Co do warunków to wiadomo, że muszą być elastyczne, żebyśmy mieli czas dla siebie, na jakieś wyjazdy – mówi Noelia Urban, studentka UE we Wrocławiu.
- – Gdyby była możliwość w dogodnym, przyjaznym środowisku to bym skorzystał. Wrogie środowisko, zbyt poważne mało zachęca do rozwoju – mówi Jakub z UE we Wrocławiu.
To rozumieją pracodawcy.
- – Bardzo się staramy, żeby działać zgodnie z naszymi wartościami bankowymi – otwartość zespołu i odpowiedzialność. Te wartości wdrażamy, a ESG, czyli dbanie o zrównoważony rozwój to jeden z naszych projektów, którym się bardzo zajmujemy – mówi Iza Wasilewska, Bank Gospodarstwa Krajowego.
Studenci mogą też skorzystać z propozycji kontynuowania kariery naukowej.
- – UE bardzo troszczy się o to, aby kadra była zasilana młodymi naukowcami, chociażby rozwijając ofertę szkoły doktorskiej i tworząc ścieżkę rozwoju naukowego jako rozwoju zawodowego. Mamy na targach pracy młodych naukowców, którzy są doskonałymi ambasadorami tego, że warto karierę naukową rozważać jako ścieżkę rozwoju zawodowego – mówi prof. Ewa Stańczyk-Hugiet, prorektorka ds. badań i kadry akademickiej UE we Wrocławiu.
- – Możemy pozyskiwać zewnętrzne i wewnętrzne granty, mamy kontakt z wybitną kadrą naukową, mamy wsparcie w ramach programu tzw. Bady od naszych kolegów i koleżanek, którzy już młodymi naukowcami są. Można rozwijać pasje, prowadzić badania i budować przewagę konkurencyjną na rynku eksperckim – mówi Milena Kowalska, młoda naukowczyni UE we Wrocławiu.