– Pierwsze targi pracy właśnie na dziedzińcu i w środku w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu. Od rana, od godziny 9 obserwuje te tłumy ludzi, którzy przychodzą. Wydawać by się mogło, że stopa bezrobocia w powiecie wrocławskim to jest 1,2% czyli taka higieniczna. Patrząc na tę liczbę wystawców, ale i też liczbę osób, która się przebija dzisiaj, jestem bardzo zaskoczony, ale oczywiście pozytywnie, bo te targi są po to żeby ci wszyscy, którzy nie mają jeszcze pracy, a chcieliby pracować to jest właśnie odpowiednie miejsce, żeby przyjść – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
Pani Ewa od 11 lat prowadzi salon kosmetyczny. Pandemia COVID-19 i zmiany w systemie podatkowym doprowadziły do tego, że dziś sama szuka zmian.
-Myślę nad zmianą w swoim życiu. Po prostu wypaliłam się zawodowo i potrzebuje zmiany. W tej chwili niestety prowadzenie własnego biznesu to są niesamowite stresy i ja po prostu nie chcę tego przeżywać. Od momentu pandemii, no niestety człowiek walczy, żeby przetrwać. W związku z tym ja po prostu już nie chcę. Chcę zadbać o swoje zdrowie, o swój komfort pracy i po prostu chcę coś poszukać dla siebie – mówi Ewa Ściobłowska, szuka pracy.
-Systematycznie już odwiedzamy tego typu miejsca, jesteśmy zapraszani. Jak sama nazwa targów wskazuje, szukamy chętnych funkcjonariuszy do zaszczytnej służby w obronie kraju, bezpieczeństwa ojczyzny. Szukamy kandydatów na różnego rodzaju stanowiska. Jesteśmy służbą, która sama szkoli swoich funkcjonariuszy i osoby, które ubiegają się o te zatrudnienie do naszych szeregów. Może przyjść osoba, która jeżeli ma chęć, jeżeli zdaję sobie sprawę z tego na czym mniej więcej polega to myślę, że jest to dobry kandydat – mówi ppor. Łukasz Czerwiński, służba więzienna.
-Informujemy o naszym zawodzie radcy prawnego. Jak może pomóc zarówno pracownikom jak i pracodawcom. No i też oczywiście naturalnie zachęcamy do tego, żeby młodzi ludzie podjęli tą drogę nauki i stali się doradcami prawnymi za kilka lat – mówi Aleksandra Pakuła, rzeczniczka prasowa Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
–Mamy nadzieję, że służba policji jest sama w sobie atrakcyjna i daje sporo satysfakcji. Natomiast myślę, że pewność zatrudnienia, stały zarobki, które sukcesywnie wzrastają. Szybsza możliwość przejścia na emeryturę i szereg innych ekwiwalentów dodatkowych, które nadal służba policji gwarantuje m.in. trzynasta pensja, dodatek mundurowy itp.- mówi st. asp. Aleksandra Freus, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
Oprócz pracodawców byli także przedstawiciele uczelni, którzy zachęcali do zwiększenia swoich kompetencji.
-Jesteśmy tutaj z naszą ofertą rozwojową. Nie mamy ofert pracy, natomiast można dzięki naszym ofertom w łatwy sposób szybko się przebranżowić. Ja akurat reprezentuje dział studiów podyplomowych, tutaj koleżanka zajmuje się studiami MBA i na tę studia też serdecznie zapraszamy. Można się rozwinąć w zakresie IT na przykład mamy ofertę studiów podyplomowych tester oprogramowania, można też w łatwy i szybki sposób stać się projektantem wnętrz – mówi Weronika Bereska, Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych.
-Pomimo tego, że bezrobocie jest bardzo małe to każdy ma prawo znaleźć inne miejsce pracy. Bardziej widząc dużo młodzieży, która dopiero będzie wchodziła na rynek pracy i ta młodzież widoczne już poszukuje potencjalnych pracodawców, ale też zauważyłem innych, którzy chcą znaleźć może inną, bardziej płatną pracę albo w innej branży w innym zawodzie – mówi Sławomir Hryniewicz, przewodniczący Rady Biznesu powiatu wrocławskiego.
-Jako, że po raz pierwszy te targi odbywają się poza Powiatowym Urzędem Pracy, dziedzińcem Powiatowego Urzędu Pracy to jesteśmy faktycznie bardzo mile zaskoczeni, że tak dopisała frekwencja, tak dużo osób odwiedza nasze targi – mówi Rafał Niewiadomski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.
Każdego wystawcę, który tego dnia był ze swoją ofertą pracy w starostwie, można znaleźć na stronie powiatu wrocławskiego.