TAT na Nowy Dwór coraz bliżej. Pojedziemy nią pod koniec wakacji?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Już w połowie maja pojedziemy nową trasą tramwajową przez Popowice, która będzie liczyła ponad 4,5 km. W międzyczasie powstaje nie mniej ważna i długo wyczekiwana przez wrocławian inwestycja, czyli 7-kilometrowa trasa autobusowo-tramwajowa na Nowy Dwór. Aktualnie intensywne prace trwają w rejonie ul. Rogowskiej i to już jest ostatni odcinek tej inwestycji.

Przebudowa ul. Rogowskiej jest realizowana w dwóch odcinkach. Aktualnie prace trwają na odcinku od skrzyżowania ul. Rogowskiej z ul. Zemską do skrzyżowania z ul. Strzegomską. Z tego powodu ten fragment jest zamknięty dla ruchu kołowego. Kierowcy w tej chwili mogą korzystać z odcinka ul. Rogowskiej od nowej pętli autobusowo-tramwajowej do ul. Zemskiej, który został już wyremontowany. Jednocześnie prace trwają także w miejscu, gdzie powstaje nowa pętla autobusowo-tramwajowa.

Tam będą zintegrowane przystanki tramwajowo-autobusowe tak, aby ten ruch odbywał się płynnie. Ważnym elementem jest też trasa kolejowa w pobliżu. Wszyscy ci, którzy wjeżdżają do aglomeracji wrocławskiej pociągiem, bez problemu będą mogli przesiąść się na tramwaj i tym środkiem komunikacji dotrzeć do centrum. Będzie też Park & Ride ulokowane w tamtym miejscu na 57 samochodów – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Z kolei na ul. Strzegomskiej trwają już prace wykończeniowe. Przejeżdżając tamtędym mieszkańcy już mogą zobaczyć przystanki, nowe torowisko, ścieżki pieszo-rowerowe.

Montowane są ostatnie elementy, które są potrzebne do tego, żeby trasa mogła funkcjonować, czyli przystanki, kosze na śmieci, sprzątane są również tereny obok. Ostatnim elementem na tym odcinku to są kolizje, których się nie spodziewaliśmy, z ciepłociągiem na skrzyżowaniu z ul. Rogowską, które są w tej chwili rozwiązywane i ten odcinek zmierza już do swojego końca – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Zakończyła się już również budowa wiaduktu nad torami PKP. Jest to największy obiekt inżynierski na całej tej inwestycji.

Wiadukt przy ul. Wagonowej przeszedł bardzo ważny test, czyli próby obciążeniowe. To oczywiście pozwala nam wejść w proces uzyskania niezbędnych pozwoleń do użytkowania tego obiektu, jak również całej trasy – mówi Bartosz Nowak.

Koszt budowy nowej trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór to ponad 360 mln zł. Ponad 182 mln zł pochodzi ze środków Unijnych. Zakończenie tej inwestycji jest przewidziane na koniec wakacji bieżącego roku.